Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Ön soruşturmalar: Beyrut’taki patlamanın nedeni ihmal

Ön soruşturmalar: Beyrut’taki patlamanın nedeni ihmal

Çarşamba, 5 Ağustos, 2020 - 17:15
Beyrut’taki patlamanın ardında bıraktığı enkaz (DPA)

Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta yaşanan patlama hakkında bilgi sahibi olan yetkili bir kaynak, ön soruşturmaların, yıllarca süren hareketsizliğe ve ihmalkarlığa işaret ettiğini söyledi.

Lübnan Cumhurbaşkanı ve Başbakanı dünkü açıklamalarında, 2 bin 750 ton amonyum nitratın Beyrut Limanı'nda 6 yıldır bir depoda tutulduğunu bildirmişlerdi.

Yetkili kaynak, Reuters’a yaptığı açıklamada, “Bu ihmalkarlıktır” diyerek, depolama güvenliği konusunun çok sayıda komite ve hakime sunulduğunu ve bu yanıcı maddenin transferi veya imhası için "hiçbir şey yapmadığını" söyledi.

Kaynak, yangının Liman’daki 9 numaralı depoda çıktığını ve amonyum nitratın bulunduğu 12 numaralı depoya ulaştığını söyledi.

Lübnan Gümrük Müdürü Bedri Zahir, Beyrut’ta bulunan patlayıcıların liman ve Beyrut için ciddi tehlike oluşturduğu için 6 defa yargıya başvurduklarını ancak bir sonuç alamadıklarını söyledi.

Zahir yerel basına yaptığı açıklamada, "Bugüne kadar Beyrut Limanı'nda bulunan şiddetli patlayıcı maddelerin liman ve Beyrut için ciddi bir tehlike oluşturduğuna dair 6 kez yargıya başvurduk” dedi. 

Söz konusu patlayıcıların oradan çıkarılmasını talep ettiklerini ancak hiçbir karşılık bulamadıklarını savunan Zahir, patlamanın nedeni için ise uzmanların raporunu beklediklerini ifade etti.

Liman görevlilerine yakın bir kaynak ise, 6 ay önce bir ekibin gelerek limanda incelemede bulunduğunu ve depolardaki amonyum nitratın buradan taşınmaması halinde ‘tüm Beyrut’u havaya uçuracağı’ konusunda uyardığını belirtti.


Editörün Seçimi

Multimedya