Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Hizbullah’ın dünyada genelinde birçok uyuşturucu kaçakçılığı operasyonlarının arkasında olduğu iddiası

Hizbullah’ın dünyada genelinde birçok uyuşturucu kaçakçılığı operasyonlarının arkasında olduğu iddiası

Çarşamba, 5 Ağustos, 2020 - 17:30
İtalyan makamları Salerno limanında Captagon ele geçirdi (EPA)

İtalya'nın güneyindeki Salerno limanına gelen kargo römorklarında,  endüstriyel kullanım için hazırlanan kağıt silindirler vardı. Ancak bir görevli malzemeyi kontrol etmek için elektrikli testere kullandığında, bu kağıt silindirlerden küçük beyaz taneler dökülmeye başladı.

Polis diğer silindirlerinde içine baktı ve arama 1 Temmuz'da sona erdiğinde, gümrük görevlileri 84 milyon amfetamin benzeri tablet buldu. Washington Post gazetesinin haberine göre,  soruşturmanın başında polis 1,1 milyar dolar değerinde tabletlerden potansiyel şüphelinin DEAŞ olduğuna işaret etti.

Ancak günler içinde oklar, Ortadoğu’daki farklı gruplara yönelmeye başladı. İstihbarat yetkilileri, uyuşturucuların Suriye'de ortaya çıktığını, ancak Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'in kuvvetleri tarafından kontrol edilen bölgelerde bulunan fabrikalarda üretildiği sonucuna vardı. Amfetaminler, Suriye'den İran'ın müttefiki Hizbullah tarafından yoğun olarak kullanılan bir kaçakçılık merkezi olan Lazkiye'den geldi.

Hizbullah'ın İtalyan sevkiyatına doğrudan katılıp katılmadığı henüz bilinmiyor, ancak araştırmacılar, durumun Ortadoğu ve Avrupa'da Lübnan grubuna bağlı son zamanlarda ortaya çıkan uyuşturucu vakalarına uyduğunu söylüyor. ABD ve Ortadoğu analistleri, Hizbullah'ın ABD'nin yaptırımları ve koronavirüs salgını sebebiyle Lübnan'da yaşanan ekonomik çöküş nedeniyle ciddi mali baskılarla karşı karşıya kaldığını bu sebeple, operasyonlarını finanse etmek için uyuşturucu kaçakçılığı da dahil olmak üzere suç kurumlarına bağımlı gibi göründüğünü söylüyor.

İstihbarat analistleri, vakaların çoğunun, Hizbullah militanlarının on yıldan fazla bir süre önce 'üretmeye' başladıkları ve grubun askeri ve mali yükümlülükleri genişledikçe bir para üreticisi olarak ün kazandığı sahte Captagon ile ilgili olduğunu düşünüyor.


Editörün Seçimi

Multimedya