Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Trump: Henüz kimse ‘Beyrut patlamasının’ nedenlerini tam olarak bilmiyor

Trump: Henüz kimse ‘Beyrut patlamasının’ nedenlerini tam olarak bilmiyor

Perşembe, 6 Ağustos, 2020 - 09:00
Bir Beyaz Saray yetkilisi, ABD’nin Beyrut patlamasının bir saldırı sonucu meydana gelmiş olma ihtimalini tamamen dışlamadığını vurguladı (EPA)

ABD Başkanı Donald Trump bugün yaptığı açıklamada, Beyrut'taki patlama hakkında ‘bu korkunç bir saldırı’ ifadelerini kullanırken kimsenin patlamanın nedenlerini henüz tam olarak bilmediğini vurguladı.  Bu açıklamalar, en az 135 kişinin ölümüne neden olan patlamanın sebebinin ihmal olduğunu söyleyen soruşturmacılar hakkında şüphe uyandırdı.

Trump açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“(Lübnanlılar) Bunun daha ne olduğunu bilmiyorlar, kimse bilmiyor. Şu anda incelemeler sürüyor. Olayda bazı bomba parçaları şeyler etrafa saçılmış, bu belki bir kazaydı belki de bir saldırıydı. Şu anda kimsenin bir şey söyleyebileceğini sanmam.”

Salı günü Beyrut limanında meydana gelen patlamada 5 binden fazla kişi yaralanırken yaklaşık 250 bin kişi yerinden edildi.

Öte yandan Donald Trump'ın Beyaz Saray Genelkurmay Başkanı Mark Meadows, ABD yönetiminin, Beyrut’ta meydana gelen kanlı patlamanın bir saldırı sonucu olabileceği ihtimalini tam olarak dışlamadığını söyledi. Meadows, Lübnan hükümetinin tehlikeli maddelerin güvenli olmayan bir şekilde depolanması nedeniyle meydana geldiğini söylediği patlama hakkında bilgi topladıklarını belirtti.

Meadows, CNN’e verdiği röportajda, Başkan Donald Trump'ın patlamanın büyük olasılıkla bir bomba sonucu olduğu yönündeki açıklamalarına ilişkin bir soruya verdiği yanıtta, “Bunun sadece trajik bir kaza olmasını ve bir terör eylemi olmamasını umuyoruz. Ancak yine de bu konudaki tüm bilgilere bakıyoruz” ifadelerini kullandı.


Editörün Seçimi

Multimedya