Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Libya Ulusal Petrol Şirketi, ABD’nin desteğini memnuniyetle karşıladı

Libya Ulusal Petrol Şirketi, ABD’nin desteğini memnuniyetle karşıladı

Perşembe, 6 Ağustos, 2020 - 09:30
Libya Şerare petrol sahası (Reuters-Arşiv)

Libya Ulusal Petrol Şirketi (NOC), Washington’un desteğini memnuniyetle karşıladı.

Libya hükümetine ait şirket dün Twitter hesabında yaptığı paylaşımda Libya petrol üretimi için uygulanan ablukanın derhal kaldırılması, Libya petrol ve gaz üretimini ve ihracatını tekelleştiren tüm petrol gruplarının şirketin petrol tesislerinden çekilmesi çağrısında bulundu.

Beyaz Saray dün ABD Büyükelçiliği’nin Twitter hesabında yayınlanan bir paylaşımda petrol sektörünün yeniden canlandırılması için çağrıda bulundu.

Libya petrol üretiminin büyük bir kısmı, Halife Hafter'e destek veren kabilelerin, Libya petrol gelirlerinin haksız dağılımı gerekçesiyle ülkenin doğusunda, merkezinde ve güneyindeki petrol sahalarını ve limanlarını kapatmasının ardından 17 Ocak 2020’den bu yana durdurulmuştu.

Şirket, son yayınlanan hesaplara göre üretimi ve ihracatı durdurmanın sonucu olarak kayıpların 8,7 milyar dolar olduğunu kaydetti.


Editörün Seçimi

Multimedya