Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Fas koronavirüs salgınına karşı ‘ikinci tedbir aşamasında’

Fas koronavirüs salgınına karşı ‘ikinci tedbir aşamasında’

Fas vaka sayıları açısında dünya genelinde 60’ıncı Afrika’da ise 6’ıncı sırada yer alıyor
Perşembe, 6 Ağustos, 2020 - 09:45
V. Muhammed Uluslararası Havaalanında koruyucu maske takan Faslı memurlar sosyal mesafe kuralına uyulmasını hatırlatıyor (AP)

Fas Sağlık Bakanlığı, Dünya Sağlık Örgütünün (WHO) son raporuna göre, ülkenin hala koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı alınan tedbirlerde ikinci aşama olarak sınıflandırıldığını ifade etti.

Sağlık Bakanlığına bağlı Ulusal Halk Sağlığı Acil Operasyonlar Merkezi Koordinatörü Muaz Lamrabet, koronavirüs salgınına dair yaptığı haftalık basın açıklamasında “Pazar günü yayınlanan son raporla da doğrulandığı üzere, WHO’nun hala Fas’ı salgının ikinci aşamada sınıflandırdığını” söyledi.

Muaz Lamrabet, Fas'ın vaka sayısı açısından dünya genelinde 60’ıncı, Afrika ülkeleri arasında ise 6’ıncı sırada olduğunu, kaydedilen ölüm sayıları bakımından dünya genelinde 66’ıncı, Afrika ülkeleri arasında 7’inci sırada ve laboratuvar testleri açısından ise dünya genelinde 35’inci, Afrika ülkeleri arasında 2'nci sırada yer aldığını belirtti.

Lamrabet, geçen pazar gününe kadar, toplam vaka sayısının 25 bin 537'ye yükselerek vaka oranının her 100 bin kişide 70 vakaya yükselirken, ölüm sayısının toplam 382'ye yükseldiğini ve tedavi oranın yüzde 72'ye ulaştığı bildirdi.

Her yüz bin kişi başına vaka oranının haftalık gelişimi ile ilgili olarak, yetkili, bunun üç temel aşamaya ayrıldığını, ilk aşamada karantina döneminde bu oranın hafif bir şekilde yükseldiğini sonrasında genel olarak sabit kaldığını, bunun ardından karantina önlemlerinin hafifletilmesinin öncesinde haftada 100  bin  kişiye 1 vakaya ulaşana kadar yavaş yavaş azaldığını söylüyor.

Lamrabet, ikinci aşamada, karantina önlemlerinin aşamalı olarak hafifletilmesi ile, bu oranın her 100 kişide 6 vakaya ulaşıncaya kadar yavaş yavaş yükseldiğini ve karantina önlemlerinin gelişmiş bir şekilde hafifletilmesi (üçüncü aşama) ile geçen hafta 100 bin kişide 14’den fazla vakaya yükseldiğini sözlerine ekledi.

Lamrabet, 100 bin kişi başına haftalık vaka oranının coğrafi dağılımı ile ilgili olarak, her 100 bin kişide 7'den fazla haftalık vaka kaydedilen bölgelerin “Kırmızı Bölge” olarak tanımlandığını  ve vaka sayılarının “Açık bir şekilde yükseldiğini” belirtti.

Haftalık ölüm sayıları ile ilgili olarak, yetkili geçen hafta 69 kişinin hayatını kaybetmesi ile ölüm sayılarının açık bir şekilde arttığını söyledi.

Kaydedilen ölümlerin aylık durumu ile ilgili olarak, yetkili Haziran ayında 23 ölüm kaydedilmişken Temmuz ayında bu sayının 125'e yükselmesinden duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Tedavi görmekte olan aktif vakalara dair gelişmeler ile ilgili olarak ise, yetkili, karantina döneminde ve önlemlerin kaldırılmasının öncesinde 100 bin kişide 1,6 vaka olarak aktif vaka sayılarının büyük oranda azalmış olduğunu ancak geçen hafta aşamalı olarak yükselmeye başladığını ve 100 bin kişide 18 vaka’ya yükseldiğini açıkladı.

Vatandaşların “WhatsApp” uygulaması üzerinden 0761855020 nolu numaraya 40 saniyeden uzun olmayan video veya ses kaydı göndermeleri ile sorularına cevap alabileceklerini bildirildi.

Yetkili, virüsün yemek yoluyla bulaşma ihtimalinin çok düşük bir ihtimal olduğunu, solunum damlacıkları yolu ile bulaşan bir virüs olduğu için bu ihtimalin neredeyse hiç olmadığını vurguladı.

Virüse karşı farkındalık ve hassasiyet çerçevesinde, Sağlık Bakanlığına bağlı Ulusal Halk Sağlığı Acil Operasyonlar Merkezi Koordinatörü, kronik hastalıkları olan kişileri, yaşlıları, hamile ve emziren kadınları, koronavirüs bulaşmasına karşı en zayıf ve hastalığın komplikasyonlarından daha çok etkilenen bireyler olmaları sebebiyle koruyucu önlemlere uyma çağrısında bulundu.


Editörün Seçimi

Multimedya