Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Rusya koronavirüsün Suriye’deki boyutlarından endişeli

Rusya koronavirüsün Suriye’deki boyutlarından endişeli

Perşembe, 6 Ağustos, 2020 - 07:15
Rus askeri polisi Suriye'nin kuzeyindeki Ayn el-Arab'ta (Kobani) devriye geziyor (AFP)

Artık Rusya'nın Suriye meselesindeki ilgisi; ülkede siyasi bir çözüm bulunmasına, ateşkesin kalıcı hale getirilmesi yönündeki saha düzenlemelerine, uluslararası yardımdan mahrum alanlardaki insani durumun iyileştirilmesine odaklanmıyor. Zirâ koronavirüs salgını ve getirileri, salgının zirve noktasını gözetleyen Rusya’yı bir ikilem ile karşı karşıya bırakıyor.

Rus yetkililer, yaklaşık bir milyon Suriyelinin zaten zor yaşam koşullarının kaydedildiği pandemi döneminde koronavirüse yakalandığını tahmin ediyor.

Rus resmi çevreleri, salgının ne derece yayıldığı hakkındaki bilgilerini Suriye rejimini zor duruma sokmamak için duyurmaktan kaçınsa da Moskova, geçtiğimiz haftalarda Suriye'ye çeşitli tıbbi yardım ve hastalık tespit cihazlarının gönderildiğini duyurdu.

Dikkat çekici olan ise, Rus resmi medyasının birkaç gündür ülkedeki salgın düzeyindeki ‘yıkıcı durum’ tanımının üstünde durmuş olması. Nitekim Rus gazeteleri, saha muhabirlerinin ulaştığı ve Suriye hükümeti medyasında yer almayan rakamları nakletti.

Bu durum sebebiyle bazı yazar ve yorumcular şuanda Suriye’de ülke ve dünya tarihindeki en büyük insani felaketlerden birinin yaşandığını vurguladı.

Diplomat ve siyasi araştırmacı Rami eş-Şair, ‘tehlike çanları’ havası veren dikkat çekici başlıklı makalesinde şu ifadelere yer verdi:

“Koronavirüs salgını şu anda tüm Suriye topraklarında zirveye varmış durumda. 1 milyonun üzerinde vaka, yüzlerce ölüm var. Ülke, her gün binlerce insanı ölümle tehdit eden korkunç bir insani felaketle karşı karşıya. Milyonlarca Suriyeli salgına kurban gidebilir. Hiç şüphe yok ki, Rusya Suriye'de bu tür bir felaketten kaçınmak için yoğun çaba göstermeye kararlı. Yüklü yardımlar buraya ulaşacak. Şuan Suriye dosyası ve Suriye krizini ele almadaki öncelik, Suriye halkını koronavirüs tehlikesinden kurtarmak haline geldi. Zirâ, 2254 sayılı Güvenlik Konseyi kararı temelinde siyasi bir çözüme ulaşma süreci dahil diğer tüm hususlar, bu yıkıcı salgın milyonlarca Suriyelinin canına mâl olduğu taktirde tamamen anlamsız kalacak.”

Suriye'ye yönelik yaptırım politikalarının artırılması sebebiyle ABD ve bazı Batılı ülkeleri suçlayan Rus yazarlar ise bu politikaların milyonlarca Suriyeli üzerinde trajik bir etkisi olduğunu belirtti. Makalelerde, “Pedersen haricindeki bir Birleşmiş Milletler özel temsilcisinin Suriye'de salgın hakkındaki gerçekleri aktarması, derhal alınması gereken önlemleri masaya yatırması gerektiği” vurgulandı. Bu gelişmeler ışığında, bu ayın 24'ünde yapılması planlanan Anayasa Komitesi toplantısının ertelenmesi uzak bir seçenek değil.


Editörün Seçimi

Multimedya