Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Libya’da koronavirüs vaka oranları yükseliyor

Libya’da koronavirüs vaka oranları yükseliyor

Perşembe, 6 Ağustos, 2020 - 07:15
Avrupa Birliği salgınla mücadele için 20 milyon Euro tahsis etti. Başkent Trablus’taki mağazalardan birinde koruyucu maske takan Libyalılar (Arşiv - AFP)

Libya’daki “Ulusal Hastalık Kontrol Merkezi” 161 yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakası kaydedildiğini, toplam vaka sayısının 4 bin 224’e yükseldiğini, sağlığına kavuşan 8 kişi ile birlikte iyileşen hasta sayısı toplamının 633’e ulaştığını duyurdu. Merkezden yapılan açıklamada, salgının ilk defa başladığı geçtiğimiz Mart ayından bu yana yaşları 96’ya ulaşan üç kişinin öldüğüne işaret edildi.

Mistrata Belediye Başkanı Mustafa Ömer Karavad’ın,  belediyede olağanüstü hal ilan edilmesi ve şehrin karayolu girişlerinin kapatıldığını duyurmasından bir gün sonra, dün koronavirüs hastalığına yakalandığı duyuruldu.

Salgının yayılarak arttığını gösteren yeni bir gösterge hakkında Sağlık Danışma Kurulu’nun şehirdeki durumun kontrolden çıktığını duyurmasından saatler sonra, Libya Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih dün, ülkenin doğusundaki Tobruk Belediyesi Yönetim Kurulu Başkanı’na telefon açtı.

Meclis Başkanı Salih önceki akşam ülkenin doğu bölgesindeki paralel hükümetin Sağlık Bakanı Saad Akub ile gerçekleştirdiği toplantıda, bu virüse karşı mücadele yeteneğine olan güvenini ifade ederek, devlet, sivil toplum, güvenlik birimleri, polis ve asker dayanışmasının yanı sıra salgın tehlikesini hafife almayarak benimsenen planının uygulanmasının önemine vurgu yaptı.

Yetkililer, önceki akşamdan itibaren geçerli olmak üzere, akşam saat 19.00’dan sabah 07.00’ye kadar şehir içinde sokağa çıkmanın, ikinci bir emre kadar şehirlerarası seyahatin yasaklanmasına karar verdi.

Buna karşılık, Avrupa Birliği Libya Misyonu, koronavirüs hastalığıyla mücadelede Libya’daki yetkilileri desteklemek için 20 milyon Euro tahsis ettiğini duyurdu. Yapılan açıklamada, tahsis edilen bu paranın, hastalığın yayılmasıyla mücadelede ulusal tespit ve kontrol mekanizmalarının geliştirilmesine katkıda bulunmak, koruyucu tedbirleri güçlendirmek ve Libya’daki ulusal sağlık sistemini desteklemek için Libya’nın “Kovid-19” salgınıyla mücadelesine katkı sağlamayı amaçlıyor.

“Avrupa Birliği’nin (AB) bu desteğinin aynı zamanda, Libya’daki çatışmalar, zorla yerinden edilmeler ve göçlerden dolayı zarar gören Libya’daki en savunmasız topluluklara yardım etme” amacı taşıdığı düşünülüyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) geçtiğimiz Mayıs ayında, Libya’da “salgının zirve” aşamasına gireceği konusunda uyardığını ve şu anda meydana gelen şeyin bu olduğunu belirtti. Sağlık Bakanlığı geçen hafta, çok sayıda vaka nedeniyle vakaları takip etmenin zorlaştığını ve ülkenin salgında dördüncü aşamaya girildiğini duyurdu.


Editörün Seçimi

Multimedya