Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Cezayir ordusu bir tümgeneralin İsviçre’ye sığındığı iddiasını yalanladı

Cezayir ordusu bir tümgeneralin İsviçre’ye sığındığı iddiasını yalanladı

Perşembe, 6 Ağustos, 2020 - 07:45

Cezayir Savunma Bakanlığı, ülke dışındaki muhaliflerin, üst düzey bir ordu yetkilisinin İsviçre'de siyasi sığınma talebinde bulunduğuna yönelik iddialarını yalanladı. Bunun yanı sıra, eski devlet başkanı Muhammed Budiaf’ın oğlu, ülke yetkililerinden babasına yönelik düzenlenen ve üzerinden 28 yıl geçen suikast hakkında "ciddi bir soruşturma" talep etti.

Savunma Bakanlığı’nın dün internet sitesinde yaptığı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Ülke dışına kaçanlar iftira atarak gerçeklerin üzerini örtüyor ve başkaları hakkında karalama kampanyaları yürütüyor. Aslı olmayan yalan haberler yayınlıyorlar. Bu haberlerde eski 2’nci Bölge Komutanı Tümgeneral Miftah Savab’ın Avrupa ülkelerinden birine kaçtığı ve Cezayir adalet sistemi tarafından takip edildiğini iddia ediyorlar.” 

Bakanlık açıklamasında "kaçak olan ve adli olarak takip altında olan para ile tutulmuş gazetecilerin yaydığı ve düşmanca amaçlarına hizmet edecek şekilde kamuoyunu yanlış yönlendirmek için şantaj ve yanlış beyanların olduğu bu bilgileri kesin bir şekilde yalanladıklarını” kaydetti. Açıklamada Miftah Savab’ın “Şubat 2020'den itibaren Avrupa ülkesindeki bir hastanede Milli Savunma Bakanlığı'nın sağlık ve sosyal hizmetlerden yararlandığı ve 4 Ağustos’ta ülkesine dönene kadar bu hastaneden başka bir ülkede tedavi olmak için ayrılmadığı vurgulandı. Ayrıca, ağustos ayında, kendisini tedavi eden doktorlarının başkentte bulunan Ordu Merkez Hastanesi’nde tedavisini tamamlamasını tavsiye etmesi üzerine memleketine döndüğü belirtildi.

Savunma Bakanlığı, kimleri tehdit ettiğini belirtmeden "kötü niyetli uygulamalarından dolayı bu kişilerin peşine düşmek için gerekli yasal önlemlerin alınacağını” kaydetti. Ancak, ordu liderliği ve askeri teşkilat haberlerini merkeze alan bir şekilde sosyal ağda yayınladıkları videolarla etkileşim kurarak Cezayir halkını kışkırtan uzun yıllardır Fransa ve İngiltere'de yaşayan muhalifleri hedef aldığı ve bu nedenle bu kişilerin hükümet ve özellikle ordu için bir rahatsızlık kaynağı olduğu anlaşılıyor. Tümgeneral Savab'ın İsviçre'de hastalık için tedavi edildiğini ortaya atanlar da bu kişiler oldu.


Türkiye, Kayid Salih’in kara kutusunu iade etmişti

Geçen sene hayatını kaybeden Cezayir Genelkurmay Başkanı Ahmed Kayid Salih’in Genel Sekreteri Guermit Bounouira’nın Perşembe (30 Temmuz) günü Türkiye’den teslim alınması sonrası soruşturma kapsamında gözaltına alındığı bildirildi. Bounouira’nın Cezayir’e iadesi, Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun ve Türk mevkidaşı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kurban Bayramı’ndan bir hafta önce gerçekleştirdiği telefon konuşması sonrasında gerçekleşmişti.

Yetkililer, ordudan emekli olduktan sonra Genelkurmay Başkanı Kayid Salih’in özel sekreteri olan Bounouira’yı eski rejimin ‘kara kutusu’ olarak tanımlıyorlar.


Sekreter ve Özel Protokol

Hakkında soruşturma başlatılan Bounouira’nın Türkiye’de gizlice gözaltına alınması, eskiden ordunun en güçlü ismi olan Kayid Salih’in özel protokol yetkilisi ve ofisindeki teşrifat sorumlusunun gözaltına alınması ile eş zamanlı gerçekleşti. Ordu içerisindeki operasyona sekiz polis memuru eşlik ederken gözaltına alınan kişinin askeri sırları açıklama suçundan soruşturulması bekleniyor.


Editörün Seçimi

Multimedya