Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır Dışişleri, Senato seçimlerinde Seçim Kurulu ile koordinasyon sağlıyor

Mısır Dışişleri, Senato seçimlerinde Seçim Kurulu ile koordinasyon sağlıyor

Yurt dışında yaşayan Mısırlıların oy kullanma sürecini izlemek için operasyon odaları tahsis edildi
Perşembe, 6 Ağustos, 2020 - 10:00
Mısır Temsilciler Meclisi (AP)

Mısır Dışişleri Bakanlığı yurt dışında ikamet eden Mısırlıların, Senato seçimlerinde oy kullanma faaliyetlerini izlemek, yurt dışındaki diplomatik misyonların karşılaştığı her türlü sıkıntı ya da problemle ilgilenmek ve yurt dışındaki Mısır vatandaşlarından gelen şikayetleri Ulusal Seçim Kurulu’na iletmek için, Mısır’ın başkenti Kahire’de bulunan Dışişleri Bakanlığı merkezinde bir operasyon odası oluşturulduğunu duyurdu.

Ulusal Seçim Kurulu oy kullanma sürecinde insanların bir arada toplanmasını engellemek için yurt dışında ikamet eden Mısırlıların posta yoluyla oy kullanmasına karar verdi. Komisyonun bu kararı, gerek yurtdışında ikamet eden gerekse diplomatik misyon üyesi olan yurtdışındaki Mısırlıları, yeni tip koronavirüsten (Kovid-19) korumak için alındı.

Yurt dışında yaşayan Mısırlılar için oy kullanma işlemi 9 ila 10 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecekken, ikinci tur seçimlerde oy kullanma işlemi önümüzdeki 6 Eylül’de başlayacak ve iki gün sürecek.

Dışişleri Bakanlığının resmi sayfasında dün yayınlanan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bakanlık, Seçim Kurulu ile koordinasyon sağlayarak, yurtdışındaki Mısırlıların oy kullanmasına ilişkin kurul tarafından belirlenen adımları gösteren bir tanıtım videosunu bakanlığın resmi sayfasında ve yurtdışındaki heyetlerin sosyal medya sayfalarında yayınladı. Videoda 25 ila 31 Temmuz tarihleri içerisinde kurulun resmi web sitesine kaydolmaktan başlayarak, oy pusulasını çeşitli ülkelerde bulunan devlet postaneleri aracılığıyla diplomatik misyonlara göndermeye kadar olan süreç gösteriliyor. Bakanlığın yurt dışındaki temsilcilikleri, Senato seçimlerinin zaman ve icra çizelgesine göre kurul tarafından belirlenen süreye uygun olarak oy pusulalarının ve tüm mektupların 12 Ağustos’a kadar posta yoluyla ulaştırılmasını kolaylaştırmak için çeşitli ülkelerde bulunan devlet postaneleri ile koordinasyon sağladı. Bakanlığın yurt dışındaki temsilcilikleri 124 ülkede 140 seçim merkezinde alt komiteler oluşturdu.”

Mısır Ulusal Seçim Kurulu geçtiğimiz temmuz ayının sonunda yurt dışında yaşayan Mısırlıların Senato seçimlerinde oylarını posta yoluyla kullanmaları için beyanlarını kabul etti. Kurul “Web sitede kayıtlı olan her seçmen, kendi tescil numarasını aldı ve yurt dışında ikamet eden Mısırlıların ilk oylama günlerinde seçmenler, oy pusulasını (bireysel ve liste) kayıt numarasını kullanarak indirebilecek ve bunun ardından oy pusulaları basılacak, adaylar seçilecek, oy pusulaları küçük zarfların içerisine yerleştirilecek ve diğer belgelerle birlikte büyük bir zarfın içerisine yerleştirilecek. Bu işleminin ardından bu büyük zarf, oylamanın gizliliğini sağlamak için kapalı bir şekilde devlet postaneleri aracılığıyla diplomatik misyonlara gönderilecek” şeklinde bir açıklama yaptı.

Aynı bağlamda Kadınlar Ulusal Konseyi kadınların oylarını kullanırken karşılaşabilecekleri engellerin üstesinden gelmek amacıyla, Senato seçimlerinin yapıldığı günlerde kadınların ve genç kızların şikayetlerini dinlemek için bir operasyon odası ve bir yardım hattı tahsis edildiğini duyurdu. Böylece Mısır Bakanlar Kurulu’nun operasyon odası ile Ulusal Seçim Kurulu’nun operasyon odası arasında sürekli bir iletişim kurulması sağlanacak. Yurt içindeki vatandaşlar 11 ila 12 Ağustos tarihlerinde oylarını kullanabilecekken ülke içerisindeki ikinci tur seçimler 8 ila 9 Eylül tarihlerinde düzenlenecek. Nihai seçim sonuçlarının 16 Eylül’de ilan edilmesi bekleniyor.


Editörün Seçimi

Multimedya