Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Berlin, Beyrut patlamasında bir Alman diplomatın öldüğünü duyurdu

Berlin, Beyrut patlamasında bir Alman diplomatın öldüğünü duyurdu

Perşembe, 6 Ağustos, 2020 - 15:15
Beyrut patlamasının nende olduğu büyük yıkım

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas bugün yaptığı açıklamada, Beyrut limanında Salı günü meydana gelen, 137 kişinin öldüğü ve en az 5 bin kişinin yaralandığı patlamada bir Alman diplomatın öldüğünü duyurdu. Maas, diplomatın ölümü nedeniyle ülkesinin ‘yasta’ olduğunu belirtti.

Alman Bakan açıklamasında, “Korktuğumuz durum teyit edildi. Beyrut'taki büyükelçiliğimizden bir diplomat, Lübnan'ın başkentindeki dairesinde hayatını kaybetti. Dışişleri Bakanlığı’nın tüm personeli, meslektaşları için yas tutuyorlar” ifadelerini kullandı.

Maas şöyle devam etti:

“Hayatını kaybeden meslektaşımız gibi her gün dünyanın dört bir yanında ülkemize hizmet etmek için hayatlarını riske atan herkese teşekkür ediyorum.”

Alman Dışişleri Bakanlığı, Beyrut'taki büyükelçilik personelinden bir kişinin yaralandığını açıklamış, ancak konuyla ilgili herhangi bir ayrıntı vermemişti.

Öte yandan Almanya Başbakanı Angela Merkel, diplomatın ölümüyle ilgili açıklamasında ‘şok olduğunu’ söyledi. Derin üzüntü duyduğunu ifade eden Merkel, yaralıların ise bir an önce sağlıklarına kavuşmalarını temenni etti.

Beyrut limanında büyük miktarda amonyum nitratın bulunduğu bir depodaki çıkan yangının neden olduğu patlama, halihazırda ekonomik kriz içinde olan ve nüfusunun yaklaşık yarısı yoksulluk içinde yaşayan Lübnan’da yaklaşık 300 bin insanı yerlerinden etti.


Editörün Seçimi

Multimedya