Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Fas’ta koronavirüs ile mücadele için sağlık sektörüne mali teşvikler sunuldu

Fas’ta koronavirüs ile mücadele için sağlık sektörüne mali teşvikler sunuldu

Perşembe, 6 Ağustos, 2020 - 16:00
Koronavirüse yakalanan bir kadın karantina önlemleri altında ambulansa bindirilirken (AFP)

Fas Sağlık Bakanı Halid Ait Talib, Bakanlığın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında sağlık sektöründeki tatilleri iptal etme kararı almasının ardından, sağlık çalışanlarının bunu protesto etmelerini engellemek amacıyla sağlık sektöründe faaliyet gösteren sendikalarla bir dizi görüşme başlattı.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre Bakan Talib, sağlık sektörü çalışanlarına yakında resmi olarak açıklanacak mali teşvikler sundu. Bakan Talib, dün Ulusal Çalışma Birliği Sendikası ile yaptığı görüşmenin ardından Fas İşçi Sendikası'ndan (ülkenin en eski sendikası) bir heyetle bir araya geldi. Demokratik Çalışma Federasyonu ile görüşmesi beklenen Bakan Talib, bu görüşme öncesi Salı günü Demokratik Çalışma Konfederasyonu'ndan bir heyetle bir araya geldi.

Konfederasyon tarafından görüşmeyle ilgili yapılan açıklamada, Sağlık Bakanı’nın Başbakan Sadeddin el-Osmani ve Maliye Bakanı Muhammed Busaid’in onayı ile heyetini değeri ‘koronavirüs tehdidine yakınlık derecesine göre üç kategoriye ayrılan’ mali teşvikler verileceği konusunda bilgilendirdiği belirtildi. Ancak mali teşvikin detaylarına ilişkin bilgi verilmedi.

Sağlık Bakanlığı bu adımı, sendikaların pandeminin başlangıcından bu yana tıp çalışanlarına koronavirüsle mücadele için gösterdikleri çaba ve fedakarlıklardan, çalıştıkları zorlu koşullardan dolayı tazminat vermelerini talep ettiği bir zamanda attı.

Demokratik Çalışma Federasyonu açıklamasında, bu adımın, sağlık çalışanlarının taleplerine verilen ‘gecikmiş bir yanıt’ olduğunu, ancak ‘bu teşviklerin adil ve şeffaf bir şekilde dağıtılması gerektiğini’ vurgulandı.

Sağlık Bakanlığı pazartesi günü, sağlık çalışanlarının tatil izinlerinin askıya alındığını duyurdu. Başlangıçta sadece 10 güne indirilen tatile çıkan sağlık çalışanlarının 48 saat içinde görevlerinin başına dönmeleri çağrısı sektör çalışanları arasında huzursuzluğa yol açtı. Bakanlık, özellikle Kazablanka, Tanca, Fez ve Marakeş şehirlerinde yüksek vaka sayılarının kaydedilmesinin ardından izinlerin askıya alınmasını haklı göstermeye çalıştı. Bakanlık, tatillerin askıya alınmasının ‘sağlık sisteminin görevlerini yerine getirmesini ve sağlık hizmetlerinin güvenliğinin sürdürülmesini’ sağlamayı amaçladığını vurguladı.

Fas İşçi Sendikası, sağlık çalışanlarının tatil izinlerinin askıya alınması kararını şiddetle eleştirmiş ve salı günü Bakanlığa bağlı hastane ve kurumlarda bir saatlik grev ilan ederek kararın iptali için çağrıda bulunmuştu.

Koalisyon hükümetinin büyük ortağı Adalet ve Kalkınma Partisi'ne (PJD) yakınlığıyla bilinen Fas Ulusal İşçi Sendikası da, Sağlık Bakanlığı tarafından ülkede koronavirüs salgının yayıldığı gerekçesiyle sağlık çalışanlarının yıllık izinlerinin askıya alınmasına ilişkin ‘sürpriz kararı’ eleştirdi. Bunu ‘acelece alınmış abartılı’ bir karar olarak değerlendiren Sendika kararı ayrıca, ‘sağlık çalışanlarının aşağılanmasının yanı sıra fiziksel ve psikolojik tükenmenin bir sonucu olarak psikolojik ve fiziksel işkence’ olarak nitelendirdi.

Öte yandan Sağlık Bakanlığı’ndan bir kaynak, bakanlığın salgınla mücadele çabaları çerçevesinde sendikalarla yapılan görüşmelerin sonuçlarının resmi olarak açıklanmasının beklendiğini belirtti.


Editörün Seçimi

Multimedya