Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan ve Kıbrıs, Libya’daki duruma siyasi bir çözüm getirilmesi gerektiğini vurguluyor

Suudi Arabistan ve Kıbrıs, Libya’daki duruma siyasi bir çözüm getirilmesi gerektiğini vurguluyor

Cuma, 7 Ağustos, 2020 - 09:15
Basın toplantısı sırasında Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Nikos Christodoulides (EPA)

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Dışişleri Bakanı Nikos Christodoulides, Libya’nın durumuna siyasi bir çözüm getirilmesi ve ülkenin tüm dış müdahalelerden arındırılması gerektiğini vurguladı. Bu açıklamalar, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı’nın Kıbrıs’ı ziyaret ederek mevkidaşıyla yaptığı görüşmeler sırasında geldi.

İki bakan ortak bir basın toplantısı düzenleyerek ikili ilişkilerin ulaştığı seviye karşısında memnuniyetlerini dile getirdiler ve birçok alanda ortak çıkarlara hizmet edecek şekilde ilişkilerin sağlamlaştırıldığını vurguladılar.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı, Suudi Arabistan hükümetinin GKRY’nin kendi toprakları üzerindeki egemenlik haklarına verdiği desteği vurguladı ve tüm taraflara anlaşmazlıkları barışçıl yollarla ve uluslararası hukuk kurallarına uygun bir şekilde diyalog kurarak çözme çağrısında bulundu.

Libya konusunda ise iki taraf, Libya’nın durumu için siyasi bir çözüm bulunması ve ülkenin tüm dış müdahalelerden arındırılması gerektiğini vurguladı.

Suudi Arabistan ve GKRY bakanları ayrıca, Yemen krizi için siyasi bir çözüme ulaşılması gerektiğini vurguladı. GKRY Dışişleri Bakanı ülkesinin, terörist Husi milislerinin Suudi Arabistan topraklarında gerçekleştirdiği saldırıları kınadığını belirtti.


Editörün Seçimi

Multimedya