Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Dünya Bankası'ndan Filistinli aileler için 30 milyon dolar

Dünya Bankası'ndan Filistinli aileler için 30 milyon dolar

Cuma, 7 Ağustos, 2020 - 06:45
Nablus’taki ticaret merkezleri koronavirüs nedeniyle durgunluğa tanık oluyor (WAFA)

Dünya Bankası, Filistin hükümetiyle yoksul aileler ve işsizlerin yararına 30 milyon dolar değerinde mali destek anlaşması imzaladı.

Şarku’l Avsat’ın Alman Haber Ajansı’ndan (DPA) aktardığına göre, Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye, anlaşmanın Ramallah’taki imza töreninde yaptığı açıklamada, desteğin 6 milyon değerindeki ilk parçasının Sosyal Kalkınma Bakanlığı’nın idaresinde ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılacağını ifade etti. Iştiyye, 13.9 milyon dolar değerindeki ikinci kısmın ise Çalışma Bakanlığı’nın idaresinde yevmiyeci işçilere dağıtılacağını ve programın koronavirüs salgını nedeniyle işsiz kalan 68 bin işçiye hizmet vereceğini belirtti.

Başbakan Iştiyye, anlaşmanın üçüncü kısmının, geçici istihdam programı dahilinde 10 milyon dolarlık bir tahsisatı içerdiğini ve Batı Şeria ile Gazze Şeridi’ni kapsadığını, yüzde 50’sini kadınların oluşturduğu 3 bin 100 aileye hizmet veren Filistinli 10 kurum aracılığıyla uygulanacağı bilgisini ilave etti.

Öte yandan, Dünya Bankası Filistin Direktörü Kanthan Shankar, “Dünya Bankası olarak bu zor zamanda, yoksullara ve muhtaçlara yardım etmeye adanmış bu desteği verebildiğimiz için mutluyuz” ifadelerine yer verdi. Shankar, “ihtiyaç, sağlanan destekten daha büyük olsa da, bu destek krize hem bir ilk tepki, aynı zamanda rahatlatma ve geliştirmeye katkı sağlayacak” şeklinde eklemede bulundu.


Editörün Seçimi

Multimedya