Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Lübnan Merkez Bankası, Beyrut Limanı'ndaki yetkililerin hesaplarını dondurdu

Lübnan Merkez Bankası, Beyrut Limanı'ndaki yetkililerin hesaplarını dondurdu

Cuma, 7 Ağustos, 2020 - 09:45
Lübnan Merkez Bankası (Arşiv - Reuters)

Başkent Beyrut’taki limanda meydana gelen patlamanın ardından Beyrut Limanı Müdürü ve Lübnan Gümrük Müdürü ile 5 yetkilinin banka hesapları donduruldu.

Reuters’ın haberine göre, Kara Para Aklama ve Terörün Finansmanıyla Mücadele Özel Soruşturma Komisyonu'ndan dün (Perşembe) yayınlanan resmi belgede, kararın Lübnan'daki tüm banka ve finans kurumları, Yargıtay Başsavcı ve Yüksek Bankacılık Kurumu başkanına gönderileceği belirtildi.

Belgede, Beyrut Limanı Müdürü Hasan Kureytem, Lübnan ​​Gümrük Müdürü Bedri Zahir ve limandaki ve gümrüklerdeki mevcut ve eski yetkililer de dahil olmak üzere beş kişi ile doğrudan ya da dolaylı ilişkili banka hesaplarının dondurulduğu ve ilgili hesapların gizliliğinin kaldırıldığı bildirildi.

Kureytem ve Zahir geçtiğimiz Çarşamba günü Lübnan televizyon kanallarına verdiği demeçte, yıllardır yargı makamlarına çok sayıda mektup göndererek Salı günü patlayan limanda depolanan yüksek derecede patlayıcı maddelerin imha edilmesini talep ettiklerini ifade etmişti.


Editörün Seçimi

Multimedya