Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD, UMH’ye ait bir liman üzerinden petrol ve uyuşturucu kaçakçılığı yaptıkları için Libyalılara yaptırım uyguluyor

ABD, UMH’ye ait bir liman üzerinden petrol ve uyuşturucu kaçakçılığı yaptıkları için Libyalılara yaptırım uyguluyor

Cuma, 7 Ağustos, 2020 - 08:15

ABD Hazine Bakanlığı, 6 Ağustos’ta 3 Libyalıya, merkezi Malta’da bulunan bir şirkete ve el-Maraya gemisine, Libya’da istikrarsızlığa katkıda bulunan bir kaçakçılık ağı oluşturdukları suçlamasıyla yaptırım uyguladı. Bakanlık, yayınladığı bir bildiride, yeni tedbirlerin, Libya’da istikrarsızlığa katkıda bulunan Faysal el-Vadi, Masbah Muhammed Vadi ve Nureddin Masbah’a, merkezi Malta’da bulunan Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (UMH) bağlı bir şirkete ve risk altındaki el-Maraya gemisine karşı olduğunu kaydetti.

ABD Hazine Bakanı Yardımcısı Justin Muzinich, 6 Ağustos’ta yayınladığı bir bildiride, “Üç Libyalı, Libya’dan petrol ve akaryakıt kaçakçılığı yapmak için yasadışı operasyonlar gerçekleştirdi. Ayrıca Libya'yı uyuşturucu kaçakçılığı için bir geçiş noktası olarak kullandı” diyerek, ABD’nin Libya’nın kaynaklarını kendi menfaatleri için kullanan ve Libya halkına zarar veren yasadışı ağları ortaya çıkarmaya kararlı olduğunu ifade etti.

Hazine Bakanlığı, bildiride Faysal el-Vadi’nin Libya’dan Malta’ya petrol, yakıt ve uyuşturucu kaçakçılığı yapmak için Kuzey Afrika ve Güney Avrupa’da aktif olan bir kaçakçılık ağıyla çalıştığını belirtirken, Vadi’nin ayrıca diğer kaynakların kaçakçılığını yapmak için UMH’ye bağlı olan Zuvare limanını kullandığını vurguladı. Uyuşturucu ve akaryakıt kaçakçılığı yapmak amacıyla el-Maraya gemisinin kullanıldığı ve hiçbir belgede doğrudan isim kullanılmadığı aktarıldı. Aynı şekilde Vadi’nin adı, Libya’da barışı, güvenliği ve istikrarı tehdit eden politikalara doğrudan ve dolaylı olarak dahil olduğu doğrulandıktan sonra ABD yaptırımlar listesine dahil edildi.

Hazine Bakanlığı ayrıca, Masbah Vadi ve Nureddin Masbah’ı da silah ve askeri teçhizat kaçakçılığını kolaylaştırmak için finansal, lojistik ve teknolojik destek sağlamakla ve Libya’da barış ve güvenliği bozmakla suçladı.

Bakanlık yetkilileri, kaçakçılık yollarının ve petrol tesislerinin kontrolü üzerindeki rekabetin, Libya halkını ekonomik kaynaklardan mahrum bırakan Libya’daki çatışmanın ana nedeni olduğunu vurguladı.

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı Mike Pompeo ise, 6 Ağustos’ta Mısırlı mevkidaşı Samih Şukri ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde siyasi ve ekonomik görüşmeler sırasında Birleşmiş Milletler’in (BM) Libya’daki silahların yasaklanması kararının tam uygulanmasının ve Libya’daki çatışmaya bir çözüm bulunmasının önemine dikkati çekti.

Washington, Libya’daki gerilimin tırmanmasından duyduğu rahatsızlığı dile getirirken, ülkedeki iç savaşa yabancı askeri müdahaleler konusunda da uyarıda bulundu. Aynı şekilde ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien, geçtiğimiz Çarşamba günü ‘Ulusal Petrol Kuruluşunun hayati çalışmalarına tam şeffaflıkla devam etmesi, Sirte ve Cufra arasında silahsızlanmanın sağlanması, BM’nin uyguladığı silah ambargosuna saygı duyulması ve BM’nin önderlik ettiği 5+5 askeri görüşmeleri uyarınca ateşkes sağlanması” çağrısında bulundu.

Beyaz Saray kaynakları da ülkenin tüm ana gelir kaynakları başta olmak üzere, Libya Ulusal Petrol Şirketi’nin faaliyet gösterme kabiliyeti konusunda endişelerinin arttığını söyledi. Kaynaklar, çatışmalar ve silahlı milislerin yayılması nedeniyle petrolün yasadışı yollarla ihraç edildiğini, Libyalıların petrol ihracat gelirlerinden mahrum kaldığını ve Libya ekonomisini zayıflattığını vurguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya