Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD, Ruslarla kısa mesajlarla iletişim kuruyor: İhbar edene 10 milyon dolar ödül

ABD, Ruslarla kısa mesajlarla iletişim kuruyor: İhbar edene 10 milyon dolar ödül

Cuma, 7 Ağustos, 2020 - 10:00
ABD seçimlerinde Rus müdahalesi hakkında bilgi için bir Rus vatandaşı tarafından ikramiye ödülü hakkında alınan kısa mesaj (Şarku’l Avsat)

Bazı Rus vatandaşları, ABD Dışişleri Bakanlığı'na başkanlık seçimlerinde Rusya'nın müdahalesi hakkında herhangi bir bilgi sağlama karşılığında 10 milyon dolar teklif edilen cep telefonlarına gelen kısa mesajlar aldıklarına şaşırdılar.

Rus medyasında yer alan haberlere göre, kampanyanın kapsamı çeşitli Rus bölgelerinde onlarca şehri kapsayacak şekilde genişletildiği kaydedildi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun, ABD’de Kasım ayında yapılacak seçimlere müdahale eden herhangi birinin kimliğini ya da yerini belirleyen bilgiler için 10 milyon dolar ödül verileceğini açıklamasının ardından mesaj atımı işlemi hemen başladı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mariya Zaharova, Pompeo'nun konuşmasına daha önce alaycı bir şekilde yorum yapmıştı.

Yekaterinburg bölgesindeki bir Rus vatandaşı, Rusça ve İngilizce olarak iki kısa mesaj aldığını söyledi. Mesajlardan biri yerel servis sağlayıcıdan, ikincisi de bilinmeyen bir aboneden geldi. Benzer mesajların dağılımına tanıklık eden Rus şehirlerinin çoğunda da aynı yöntemin kullanıldığı görüldü.


Editörün Seçimi

Multimedya