Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Çin’den ABD’nin TikTok ve WeChat yasağına tepki; ‘Siyasi baskı’

Çin’den ABD’nin TikTok ve WeChat yasağına tepki; ‘Siyasi baskı’

Cuma, 7 Ağustos, 2020 - 13:30
Maskeli bir adam, Microsoft'un Pekin'deki genel merkezinin önünde yürürken (AP)

Çin, ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin 'TikTok' ve 'WeChat' üzerindeki yasağını 'siyasi manipülasyon ve baskı' olduğunu söyleyerek kınadı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin gazetecilerle yaptığı toplantı sırasında, ABD’yi ‘keyfi siyasi manipülasyonla ve baskı yapmakla’ suçladı.

Trump dün, TikTok'un sahibi ByteDance ve mesajlaşma uygulaması WeChat'in sahibi Tencent'in ABD'de işlem yapmasını yasaklayan kararnameyi imzaladı.

ABD Başkanı, Çin'le olan ticaret ve siyasi gerginlik bağlamında Pekin’in casusluk yaptığına dair kanıt olmadan suçlu buluyor.

Trump,  Çin merkezli şirketler tarafından geliştirilen uygulamaların ülkesinin ulusal güvenliğine karşı risk oluşturduğu gerekçesiyle TikTok ve WeChat ile iş yapılmasını yasaklayan iki yeni kararname imzaladı. Söz konusu kararnamelerin 45 gün sonra yürürlüğe gireceği aktarıldı.


Editörün Seçimi

Multimedya