Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Almanya Dışişleri Bakanı, Hizbullah’ın Beyrut’taki patlamayı istismar etmesine karşı uyardı

Almanya Dışişleri Bakanı, Hizbullah’ın Beyrut’taki patlamayı istismar etmesine karşı uyardı

Cuma, 7 Ağustos, 2020 - 16:15
Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas (Arşiv-Reuters)

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta yaşanan patlamanın ülkede boşluk oluşturabileceğini belirterek, Hizbullah’ın bu boşluktan faydalanmasına karşı uyardı.

Alman Saarbrücker Zeitung gazetesine açıklamalarda bulunan Maas, “Lübnan’ı güçlendirmek istiyoruz. Çünkü bu kriz orada yabancı nüfuza kapı açmak için kullanılmamalı” ifadesini kullandı.

Maas, Lübnan’da şu an “Hizbullah gibi” dışardan finanse edilen hükümet dışı aktif grupların olduğunu hatırlatarak, bu grupların Lübnan’da oluşan boşluğu istismar edebileceğini söyledi.

Yakında Lübnan için uluslararası bir bağış konferansı düzenlemeyi düşündüklerini belirten Maas, “Bir devletin böyle bir felaketin üstesinden tek başına gelmesi mümkün değil” diyerek, uluslararası topluma ve Avrupa Birliği’ne yardım etme yollarını aramalarını talep etti.

Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta yaşanan patlamada 154 kişi hayatını kaybetmiş, binlerce kişi ise yaralanmıştı.


Editörün Seçimi

Multimedya