Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Hizbullah’ın dış faaliyetlerini ortaya koyan yeni bir harita

Hizbullah’ın dış faaliyetlerini ortaya koyan yeni bir harita

Cuma, 7 Ağustos, 2020 - 17:15
Dünyadaki ülkelerde Hizbullah' ın faaliyetlerini gösteren haritayı gösteren ekran görüntüsü (EGAC)

Washington Yakın Doğu Politikaları Enstitüsü Terörle Mücadele ve İstihbarat Programı Direktörü Matthew Levitt’in çalışması sayesinde ilk kez Hizbullah'ın suç faaliyetlerinin gerçek sınır ötesi boyutunu tasavvur etmek mümkün.

'Lübnan Hizbullahı’nın Küresel Ayak İzi' kitabının yazarı Levitt, finans ve lojistik ağlardan terörist hücrelere kadar, uzmanların Hizbullah'ın suç teşebbüsü hakkında bildiği her şeyin etkileşimli bir haritasını oluşturmak için diğer araştırmacılarla işbirliği yaptı. EGAC internet sitesinde yer alan bilgilere göre, kitapta her şüphelinin nerede olduğunu ve ilgili tüm belgeler ve alıntılar da dahil olmak üzere diğerleriyle ilişkisini görmek mümkün.

Dikkat çeken ilk şey, Hizbullah’ın Güneydoğu Asya ve Avustralya da dahil olmak üzere Lübnan dışındaki faaliyetlerinin kapsamı.

2000 Olimpiyat Oyunları sırasında Amerikan ve Yahudi hedeflerine olası bir saldırı için üç Endonezyalı üyenin Avustralya'ya girişi konusu da var.

Daha da önemlisi, Hizbullah Avustralya'yı teröristlerin Yahudi devletine sızmaları için bir kapı olarak kullanmak istedi. Çünkü Avustralya’da pasaport daha az inceleme gerektiriyor.

Diğer yandan Hizbullah, İran 'Devrim Muhafızları ve Kudüs Gücü ile birlikte, İsrail hedeflerine ve diğer ülkelere yönelik, özellikle de Tayland'da, 1994'te planlanan suikast ve bombalama girişimlerinin birçoğu da dahil olmak üzere, patlayıcıları ve saldırı araçlarını depolamaya devam etti. Kitapta, 2012 yılında Bulgaristan'da İsrailli turistleri taşıyan otobüse saldırı gerçekleştiren Hizbullah zanlılarından birinin Avustralya vatandaşı Miliad Farah olduğu aktarıldı.

İnteraktif harita, Avustralya için Hizbullah'ın bir terör örgütü olarak tanımlanmasını reddetmeye devam etmesinin ne kadar tuhaf olduğunu vurguluyor.


Editörün Seçimi

Multimedya