Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Aden Limanı: Bölgede amonyum nitrat sevkıyatı yok

Aden Limanı: Bölgede amonyum nitrat sevkıyatı yok

Cumartesi, 8 Ağustos, 2020 - 09:15
Aden Limanı (Saba)

Yemen’deki Aden Körfezi Liman İşletmeleri Müdürlüğü dün yaptığı açıklamada, Aden Limanı bölgelerinde amonyum nitrat içeren sevkiyatın bulunduğuna yönelik iddiaları yalanladı.

Yemen’in resmi haber ajansı Saba’nın Aden Körfezi Liman İşletmeleri’nden aktardığı açıklamada, Aden Limanı’nda 3 yıldır tutulan 140 konteynerin amonyum nitrat yüklü olduğu iddialarının asılsız ve bir çarpıtma olduğu belirtildi.

Açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı:

"Aden Limanı'nın tüm tesis ve sektörlerindeki çalışma şekillerini düzenleyen usul, yönetmelik ve yasalara göre patlayıcı, yanıcı ve radyoaktif maddeler olmak üzere uluslararası sınıflandırmadaki her türlü kimyasal gönderinin taşınması ve depolanmasının kabul edilmesi yasak." 

Ayrıca açıklamada “zirai gübre olarak kullanılan organik üre (yüzde 46) içeren ve limandaki konteyner terminalinin rıhtımlarında mevcut olan bazı eski gönderilerle aynı yapıda olduğu belirtilerek patlayıcı veya radyoaktif olmayan gönderiler olduğu, bu nedenle taşınması veya depolanmasında bir sıkıntı olmadığı” belirtildi.

Son olarak, "bilgileri yayınlamadan önce doğruluğunu teyit etme ve özellikle ülkenin yaşadığı bu istisnai koşullarda vatandaşlarda korku ve endişe uyandıracak haberler yaymama" çağrısında bulunuldu.


Editörün Seçimi

Multimedya