Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Askeri konularda uzman Rus dergisi Yazı İşleri Müdürü: 2 bin ton amonyum nitrat patlamış olsaydı Beyrut yeryüzünden silinebilirdi

Askeri konularda uzman Rus dergisi Yazı İşleri Müdürü: 2 bin ton amonyum nitrat patlamış olsaydı Beyrut yeryüzünden silinebilirdi

Cumartesi, 8 Ağustos, 2020 - 10:30
Reuters

Askeri konularda uzman Arsenal Oteçestva (Vatan Cephaneliği) Dergisi Yazı İşleri Müdürü Viktor Murakhovsky, Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta meydana gelen patlama sırasında limanda ‘2 bin 750 ton amonyum nitratın’ bulunmadığını ve bunun daha önce çalınmış olabileceğini belirtti.

Murakhovsky, “2 bin ton amonyum nitratın patlaması Beyrut’u yok edebilirdi. Ancak görünüşe göre (amonyum nitrat) yağmalanmış” dedi.

Moskova merkezli Komsomolskaya Pravda gazetesi, Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta yaşanan patlama hakkında Murakhovsky ile yaptığı röportajı yayınladı.

Gazetenin muhabirlerinden Igor Emelyanov’a konuşan Murakhovsky, “Lübnanlı yetkililerin açıklamalarından ve patlamanın doğasından hareketle, neredeyse şüpheye yer bırakmayacak şekilde amonyum nitratın patladığı söylenebilir” dedi.

Lübnan İçişleri Bakanı Muhammed Fehmi’nin “Beyrut Limanı’nda 6 yıldan bu yana 2 bin 750 ton amonyum nitratın depoda tutulduğu” açıklamasını anımsatan Murakhovsky, şunları kaydetti:

“Öncelikle yangın ve patlamalar ile ilgili olarak, güvenlik standartlarına uygunluk açısından bu müthiş bir şey. İkinci olarak bu patlayıcı amonyum nitratın miktarı açısından da müthiş bir şey. Eğer bu maddeden böyle bir miktar patlasaydı, yıkımın on kat daha fazla olacağının anlaşılması gerekir. Birkaç yıl önce kargoyu teslim aldıklarında ve bunu depoladıklarında muhtemelen bu miktar limanda mevcuttu. Fakat buna rağmen son yıllarda amonyum nitratın aslan payının çalındığını düşünüyorum.”

Murakhovsky, asıl patlama öncesinde “ilk patlamaya” sebep olan unsurun ne olabileceğiyle ilgili soruya, “Lübnanlıların da dediği gibi başlangıçta havai fişeklerin yanmış olması muhtemel. (Havai fişekler) 20 ila 30 dakika boyunca yandı. Yangının sebebi ise net değil; ancak havai fişekleri ateşlemenin etkisi gibi görünüyor. Yani özetle amonyum nitrat ‘kendiliğinden’ patlamadı, onu bir şeyin ‘patlatmış’ olması gerekir. Bir tetikleyici faktör veya herhangi bir unsur olması gerekiyor. Örneğin havai fişekler gibi” diye yanıt verdi.

Arabic RT'de yer alan habere göre, Murakhovsky, amonyum nitratın bulunduğu depo tarafında kaynak işi yapıldığı yönündeki iddialar hakkında, “Bu konuda yorum yapamam. Oradaki güvenlik önlemlerine ‘hiçbir şekilde’ uyulmadığı açık” dedi.

Lübnan’ın başkentinde yüzü aşkın ölü, 4 binin üzerinde yaralı ve çok büyük bir yıkım var. Birlemiş Milletler (BM) çalışanlarından yaralıların olduğu bildiriliyor. Bu, Beyrut Limanı’ndaki patlamanın ön sonuçları. Birçok ihtimalden söz ediliyor. Ülkedeki yetkililer, 2014’ten bu yana limanda bulunan 2 bin 500 tonu aşkın amonyum nitratın patladığını belirtiyorlar.


Editörün Seçimi

Multimedya