Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Körfez ülkelerinde koronavirüs: Suudi Arabistan’da iyileşme oranı yüzde 87

Körfez ülkelerinde koronavirüs: Suudi Arabistan’da iyileşme oranı yüzde 87

Cumartesi, 8 Ağustos, 2020 - 08:15
Suudi Arabistan’ın tüm şehirlerinde tarama faaliyetleri yoğunlaştırılıyor (AFP)


Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı cuma günü, bin 567 yeni koronavirüs vakasının kaydedildiğini böylece toplam vaka sayısının 285 bin 793’e yükseldiğini duyurdu.

İyileşen kişi sayısı, vaka sayılarını geçmeye devam ederken, dün bin 859 kişi daha sağlığına kavuştu. Böylece toplam iyileşen vaka sayısı 248 bin 948’e yükseldi ve iyileşme oranı yüzde 87’yi aştı. 

Sağlık Bakanlığı dün verdiği günlük brifingde, koronavirüs sebebiyle 38 kişinin daha hayatını kaybetmesinin ardından toplam ölüm sayısının 3 bin 93’e yükseldiğini ve “aktif vaka sayısının 33 bin 752 kişi olduğunu ve sağlık durumu kritik olan bin 892 vaka olduğunu” belirtti.

Öte yandan Bakanlık, aileden birinin hastalığa yakalanması durumunda vakanın 10 gün karantinaya tabi olmasını ve hasta ile temas kuran kişilerin ise 14 gün karantina da kalmasına yönelik ev karantinası uygulamaları ile ilgili farkındalık mesajlarını yoğunlaştırdı.


Umman Sultanlığı

Umman Sultanlığı Koronavirüsle Mücadele Komitesi öğleden sonra saat 14.00’dan itibaren şehirler arası tecridin kaldırılmasına karar verdi.

Komite, bu kararın, Sultanlığın bazı şehirlerini etkilemesi beklenen, Umman Denizi'ndeki hava durumu ile ilgili raporların incelenmesinin ardından, vatandaşların ve ülke sakinlerinin hareketlerini kolaylaştırmak için geldiğini belirtti.

Komite, kararın, bir sonraki duyuruya kadar tecridin devam etmesine karar verilen Zufar Valiliğini içermediğini vurguladı.

Umman Sağlık Bakanlığı dün, 354 yeni koronavirüs vakasının kaydedildiğini böylece Sultanlıkta kaydedilen toplam vaka sayısının 81 bin 67’ye yükseldiğini ve toplam 72 bin 263 kişinin sağlığına kavuştuğunu duyurdu.

Bakanlık son 24 saatte uyutulan vaka sayısının 46 kişi olduğunu böylece toplam 498 vakanın uyutulduğunu ve yoğun bakımda uyutulmakta olan vaka sayısının 172 olduğunu belirtti.

Bakanlık ayrıca 10 kişinin daha hayatını kaybetmesinin ardından toplam ölüm sayısının 502’ye yükseldiğini bildirdi.


BAE

Dün yayınlanan istatistiklere göre Birleşik Arap Emirlikleri'nde (BAE) vaka oranları ve iyileşme oranları arasındaki fark azalıyor.

BAE Sağlık ve Toplum Koruma Bakanlığı son 24 saate 61 binden fazla test yapıldığını ve yapılan testler sonucunda 216 vakanın kaydedildiğini açıkladı.

Kaydedilen yeni vakalar toplam vaka sayısı 62 bin 61’e yükseldi.

Sağlık Bakanlığı, hastaneye yatırılmalarından itibaren gerekli tedaviyi alan ve tamamen sağlığına kavuşan 276 kişinin daha kaydedilmesi ile toplam iyileşen vaka sayının 56 bin 15’e yükseldiğini duyurdu.

Bakanlık 2 koronavirüs vakasının hayatını kaybetmesi ile toplam ölüm sayısının 356’ya yükseldiğini aynı zamanda aktif vaka sayısının 5 bin 690’a yükseldiğini duyurdu.


Kuveyt

Kuveyt Sağlık Bakanlığı dün, son 24 saatte 682 yeni koronavirüs vakasının kaydedilmesi ile ülkede kaydedilen toplam vaka sayısının 70 bin 727’ye yükseldiğini ve iki kişinin daha koronavirüs sebebiyle hayatını kaybetmesinin ardından bugüne kadar kaydedilen toplam ölüm sayısının 471 olduğunu duyurdu.

Kuveyt Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Dr. Abdullah es-Sened, KUNA haber ajansına verdiği demeçte, yoğun bakım ünitelerinde tedavi görmekte olan vaka sayısının 124’e yükseldiğini böylece koronavirüse yakalandığı tespit edilen ve hala tedavi görmekte olan toplam vaka sayısının 7 bin 926 kişi olduğunu belirtti.

Es-Sened dün gerçekleştirilen koronavirüs test sayısının 4 bin 86’ya ulaşması ile yapılan toplam test sayısının 526 bin 286’ya yükseldiğini açıkladı.

Sağlık Bakanlığı son 24 saatte, 720 kişinin daha sağlığına kavuşması ile toplam vaka sayısının 62 bin 330’a ulaştığını duyurdu.


Bahreyn

Bahreyn Sağlık Bakanlığı dün 375 yeni koronavirüs vakasının kaydedildiğini ve iki kişinin daha salgın sebebiyle hayatını kaybettiğini duyurdu.

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 369 kişinin daha iyileşmesi ile toplam iyileşen vaka sayısının 39 bin 945’e ulaştığı belirtildi.

Bakanlık, ülkede koronavirüse bağlı kaydedilen ölümlerin 158’e yükseldiğini bunu yanı sıra tedavi görmekte olan vaka sayısının 2 bin 786’ya yükseldiğini belirtti.


Katar

Katar Halk Sağlığı Bakanlığı son 24 saatte 291 yeni koronavirüs vakasının kaydedildiğini ve 311 vakanın iyileştiğini böylece iyileşen vaka sayısının 109 bin 142’ye yükseldiğini ayrıca 2 kişinin daha salgın sebebiyle hayatını kaybettiğini duyurdu.


Editörün Seçimi

Multimedya