Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı, İtalyan ve Kıbrıslı mevkidaşlarıyla görüştü

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı, İtalyan ve Kıbrıslı mevkidaşlarıyla görüştü

Cumartesi, 8 Ağustos, 2020 - 08:45
Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı, Kıbrıslı mevkidaşıyla (SPA)

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan bin Abdullah dün İtalyan mevkidaşı Luigi Di Maio ile yaptığı görüşmede iki ülke arasındaki ilişkilerin yanı sıra, bölgesel meseleler ve ortak ilgili alanlarını ele aldı.

Prens Faysal ile Maio, İtalya’nın başkenti Roma'daki İtalya Dışişleri Bakanlığı merkezinde ikili bir görüşme gerçekleştirerek Suudi Arabistan ile İtalya arasındaki ikili ilişkileri masaya yatırdı. Ortak çıkarların ele alındığı görüşmede, Suudi Arabistan’ın dönem başkanlığını yürüttüğü G20’nin hedeflerine ulaşmak adına işbirliğinin güçlendirilmesinin önemine değinildi.

Diğer yandan Suudi Bakan, önceki gün Lefkoşa’da Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Nikos Christodoulides ile bir araya geldi.

Prens Faysal, Suudi Arabistan'ın Kıbrıs’ın kendi topraklarındaki egemen haklarına desteğini belirterek, tüm tarafları anlaşmazlıkları barışçıl yollarla ve uluslararası hukuk kurallarına uygun diyalog yoluyla çözmeye çağırdı.

Görüşme sırasında taraflar Libya'daki duruma siyasi bir çözüm bulma ve tüm dış müdahalelerden uzak durulması gerekliliğini vurgularken, Yemen krizine siyasi bir çözüm sunma gereği vurgulandı. Kıbrıs ise, İran destekli Husi milislerce Suudi Arabistan’a yapılan saldırıları kınadı.


Editörün Seçimi

Multimedya