Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Erdoğan olumlu mesajlar verirken, TL değer kaybetmeye devam ediyor

Erdoğan olumlu mesajlar verirken, TL değer kaybetmeye devam ediyor

Cumartesi, 8 Ağustos, 2020 - 12:00
İstanbul'da bir kasiyer Türk lirası, ABD doları ve euro banknotları gösteriyor (AP)

Ekonomide yaşanan gelişmeleri değerlendiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Biz Türkiye olarak bu kalkınmamızı yüksek oranda devam ettireceğiz. Şu anda gerek TL’de gerek dövizde gerek altın rezervinde, göreve geldiğimizde Türkiye’nin IMF borcu 23.5 milyar dolardı. Mayıs 2013 ne oldu sıfırladık. Döviz rezervi 27.5 milyar dolardı şu an 105 milyar dolar. Türkiye dimdik ayakta. Kimse halkımızı yanıltmaya çalışmasın” dedi.

Yaklaşık bir buçuk ay 6,85 seviyelerinde tutunan Dolar/TL, temmuz sonunda 7 eşiğini kırarak dün 7,27’ye kadar çıktı. Bugün 7,37’ye kadar çıkan Dolar/TL, piyasada “örtülü faiz artırımı” algısı yaratan Merkez Bankası açıklamasının ardında 7 lira 13 kuruş seviyesine kadar çekildi.

Zira politika faizi olan, yüzde 8,25 seviyesindeki bir haftalık repo faiziyle yaptığı piyasa fonlamasını durduran Merkez Bankası, bankaları diğer bir “enstrümanı” gecelik borçlanma faizine yönlendirdi ve ortalama fonlama maliyeti yüzde 9,50’ye kadar çıktı.

8 lira 67 kuruş ile tarihi rekora ulaşan euro/TL ise dolar kuru gibi yüzde 1’in üzerinde gerileyerek 8,43 lira seviyesini gördü.

Bunun yanı sıra ons fiyatı 2 bin 60 dolar çevresinde dolaşan altın için “2500 dolar seviyeleri görülür mü?” konuşulmaya başlandı bile.

Bu kritik ekonomik süreçte Erdoğan, dün yaptığı açıklamada, “Biz Türkiye olarak bu kalkınmamızı yüksek oranda devam ettireceğiz. Şu anda gerek TL’de gerek dövizde gerek altın rezervinde, göreve geldiğimizde Türkiye’nin IMF borcu 23.5 milyar dolardı. Mayıs 2013 ne oldu sıfırladık. Döviz rezervi 27.5 milyar dolardı şu an 105 milyar dolar. Türkiye dimdik ayakta. Kimse halkımızı yanıltmaya çalışmasın. Biz güçlenerek yolumuza devam ediyoruz. Bugün dünde daha güçlüyüz, yarın daha güçlü olacağız” diye konuştu.

Erdoğan, Türkiye'nin mevcut durumdan daha güçlü çıkacağını vurguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya