Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Brezilyalı bir milyarder, koronavirüs aşı üretmek üzere bir tesis kurma girişimine liderlik ediyor

Brezilyalı bir milyarder, koronavirüs aşı üretmek üzere bir tesis kurma girişimine liderlik ediyor

Cumartesi, 8 Ağustos, 2020 - 12:30
Oxford / AstraZeneca aşısının Brezilyalı gönüllüler üzerinde test edildiği bir tıp merkezinin çalışanı (Reuters)

Brezilyalı milyarder Jorge Paulo Lemann ve diğer ticari kurumlar, Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca adlı şirket tarafından koronavirüse karşı geliştirilen aşı için üretim yapacak tesisin inşasını finanse etmeye hazırlanıyor.

Lemann Vakfı tarafından dün yapılan açıklamada, tesisin maliyetinin 18 milyon doları bulduğu ve tesisin Brezilya'daki en önemli biyomedikal araştırma ve geliştirme laboratuvarı olan Oswaldo Cros Foundation'a bağışlanacağını aktardı.

Reuters haber ajansına göre, tesis 2021 yılının başından itibaren ayda 30 milyon doz aşı üretmeye hazır olacak.

ABD’den sonra koronavirüsün en çok yayıldığı Brezilya’da yaklaşık 100 bini aşkın kişi hayatını kaybetti. Brezilya hükümeti, bahsi geçen bu aşının araştırmacıların dünya çapında geliştirdiği en umut verici aşı olduğuna inanıyor.

Oxford-AstraZeneca aşısı, São Paulo Federal Üniversitesi tarafından yönetilen ve yine Lemann Vakfı tarafından finanse edilen bir çalışmada Brezilyalı gönüllüler üzerinde test ediliyor.


Editörün Seçimi

Multimedya