Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Hindistan’da bulunan bir limanda depolanan yaklaşık 700 ton amonyum nitratla ilgili endişeler

Hindistan’da bulunan bir limanda depolanan yaklaşık 700 ton amonyum nitratla ilgili endişeler

Cumartesi, 8 Ağustos, 2020 - 13:30
Hindistan, Chennai'de konteyner taşımacılığı için mobil vinç (Arşiv-Reuters)

Hindistanlı yerel yetkililer tarafından dün yapılan açıklamada,  geçtiğimiz Salı günü Beyrut'u sarsan büyük patlama sonrası bir limanda bulunan yaklaşık 700 tonluk amonyum nitrattan ​​endişe duyulduğu ve 2015 yılından bu yana limanda depolandığı belirtildi.

En az 154 kişinin hayatını kaybettiği, 5 bin kişinin yaralandığı ve yüz binlerce kişinin yerlerinden edildiği Lübnan başkentinde meydana gelen trajedinin ardından Hintli yetkililer, ülkenin limanlarında depolanan tehlikeli maddeler sebebiyle endişe duyduklarını dile getirdi.

Yetkililer, Tamil Nadu'nun başkenti Chennai limanında 690 ton amonyum nitratın depolandığını kaydetti. AFP’nin haberine göre, bahsi geçen bu amonyum nitrat, 2015 yılında bir Hintli firmanın Kore'den ithal ettiği 37 konteynırda bulunuyor.

Diğer yandan yerel gümrük yetkilileri, durumun bir risk oluşturmadığını ve tehlikeli maddenin bir açık artırmada satılması için çalışmaların sürdüğünü belirtti.

Gümrük departmanından yapılan açıklamada, “Ele geçirilen kimyasallar güvenli bir şekilde depolanır ve sevkiyat ve insanların güvenliği garanti altına alınır” ifadeleri kullanıldı.

Uzmanlar, güvenlik kurallarına uyulması koşuluyla bu maddenin patlama riskinin sınırlı olduğunu ve yanmasının 200 dereceden biraz daha yüksek bir yüksek sıcaklık gerektirdiğini söylüyor.

Hindistan, sık sık endüstriyel kazalara tanık oluyor, bunlardan en sonuncusu geçtiğimiz Mayıs ayında ülkenin güneyindeki bir fabrikada meydana gelen ve 15 kişinin hayatını kaybettiği gaz kaçağıydı.


Editörün Seçimi

Multimedya