Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Paris: Lübnan için bağış toplantısı yarın video konferans yoluyla gerçekleştirilecek

Paris: Lübnan için bağış toplantısı yarın video konferans yoluyla gerçekleştirilecek

Cumartesi, 8 Ağustos, 2020 - 14:00
Beyrut'un tarihi Gemmayzeh bölgesindeki büyük patlamanın etkilerini temizleyen iki kadın (AP)

Fransa Cumhurbaşkanlığı, yarın yerel saatle 12.00’da, Fransa’nın Birleşmiş Milletler (BM) ile işbirliği çerçevesinde, Lübnan’a yardım bağışı için video konferans toplantısı düzenleneceğini duyurdu.

BM ile işbirliği içerisinde yapılacak olan konferansa, ABD Başkanı Donald Trump dahil olmak üzere bir çok lider katılacak.

Trump bu sabah Twitter hesabından yaptığı açıklamada, konferansın Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, Lübnanlı yetkililerle dünyadaki diğer yetkilileri bir araya getireceğini kaydetti.

Herkesin yardım etmek istediğini belirten Trump, bu sabah Fransız mevkidaşı ile yarın yapılacak olan video konferans üzerine görüşme yaptığını bildirdi.

Avrupa kurumları da Beyrut sakinlerine acil insani yardımı seferber etmek amacıyla düzenlenen bu etkinliğe katılacak.

Macron dün, Lübnanlılara yapılacak desteğin ihtiyaçlar için kullanılacağını vurguladı. Diplomatik bir kaynak ise yardımın gıda ve altyapı ihtiyaçlarına odaklanacağını söyledi.

Diğer yandan Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, kurtarma ekiplerinin enkaz altında kayıp kişileri bulma çabalarını yoğunlaştırdığı bir sırada 'ihmal, füze veya bomba' nedeniyle patlamaya ilişkin uluslararası bir soruşturma yürütmeyi reddetti.

Avn, Beyrut’ta amonyum nitrat deposunda meydana gelen patlamaya ilişkin soruşturmanın sürdüğünü ifade ederek, ihmal, kaza veya olası bir dış müdahaleden kaynaklanıp kaynaklanmadığının incelendiğini söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya