Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Sudan’da sel felaketinin bilançosu artıyor: En az 14 kişi öldü

Sudan’da sel felaketinin bilançosu artıyor: En az 14 kişi öldü

Cumartesi, 8 Ağustos, 2020 - 11:30
Hartum’un güneydoğusundaki bir bölgede, yıkılan evlerden birinin enkazı üzerinde oturan Sudanlı bir çocuk. (AFP)

Sudan'da meydana gelen şiddetli sel nedeniyle en az 14 kişi öldü, onlarca kişi de yaralandı. Binlerce evin yıkılmasına sebep olan selin etkiler devam ederken Sudan Sulama ve Su Kaynakları Bakanlığı, başkent Hartum'da, Nil Nehri’ndeki yüksek su seviyesi nedeniyle uyarıda bulundu.

Sudan’da çok sayıda vilayet dün yoğun ve orta şiddette yağışlara sahne oldu. Ülkede yağışların önümüzdeki günlerde de sürmesi bekleniyor. Sudan Sulama ve Su Kaynakları Bakanlığı tarafından dün yapılan açıklamada su seviyelerinin tüm bölgelerde yükseldiği ve Nil Nehri’ni 4 santimetre aştığı bildirildi.

Bakanlık, suların Nil Nehri’nden taşarak çevredeki alçak bölgeleri sular altında bırakabileceği uyarısında bulundu. Sudan hükümeti, sel ve yağmurlardan kaynaklanan kayıp ve zararları önlemek için bir acil durum planı açıklamıştı.

Sudan Devlet Başkanı Abdullah Hamduk, ülkenin son 30 yıldır tanık olmadığı bir yağış mevsimi ile karşı karşıya kalabileceği konusunda uyarı yaparken hükümet selden etkilenenler için acil barınma ihtiyaçlarının sağlanması ve selin etkilerini gidermek için tüm imkanlarını seferber etti.                

Sudan'da son günlerde çok sayıda bölge şiddetli yağışlardan ve fırtınalardan etkilendi.

Sel, Hartum’un doğu, güney ve batı banliyölerini etkisi altına alırken artan yağışların daha fazla can ve mal kaybına yol açmasından endişe ediliyor.

Bakanlık, yetkili makamları ve vatandaşları canlarını ve mallarını korumak için tedbirli olmaya çağırdı.

İçişleri Bakanlığı’na bağlı Sivil Savunma Kuvvetleri’nin raporunda son günlerde Hartum, el-Gadarif, Beyaz Nil, el-Cezire, Kuzey Darfur, Kasala, Kuzey Kordofan, Güney Kurdufan ve Sennar vilayetlerinin yağışlardan etkilendiği bildirildi.

Meteoroloji İdaresi, temmuz ayında yayınladığı bir raporda yağış mevsiminde 25 binden fazla kişinin şiddetli yağışlardan etkilenmesinin ve yağmurların çoğu eyalette normalin üzerinde seyrederek sellere, evlerin, altyapının ve geçim kaynaklarının tahrip olmasına yol açmasının beklendiğini duyurmuştu.

Raporda ayrıca insani yardım çalışanlarının, hükümet liderliğinde yapılan müdahaleyi desteklemek ve yardımın zamanında ulaşmasını sağlamak için bir hazırlık ve müdahale planı geliştirdikleri kaydedildi.

Nil Nehri eyaletine bağlı Sivil Savunma ve Acil Durum Birimi, Nil ve Atbara nehirlerinin su seviyelerinde önemli bir artış yaşandığını açıkladı. Birim tüm vatandaşları, özellikle önceki yıllarda selden en fazla etkilenen bölgelerde ve nehir kıyılarında yaşayanları uyararak can ve mallarını korumaları için nehir yataklarından, vadilerden ve alçak alanlardan uzak durma çağrısı yaptı.

Nil Nehri Su İşleri ve Rezervuarları Dairesi Başkanı Belle Abdurrahman da önümüzdeki günlerde yağış oranlarında önemli bir artış beklendiğini duyurdu.

Sudan’da geçen yıl meydana gelen şiddetli yağışlar 462 binden fazla insanı etkilemişti.


Editörün Seçimi

Multimedya