Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Körfez ülkelerinin enerji bakanları petrol piyasalarındaki gelişmeleri görüştü

Körfez ülkelerinin enerji bakanları petrol piyasalarındaki gelişmeleri görüştü

Cumartesi, 8 Ağustos, 2020 - 12:15
Enerji bakanları, OPEC+ anlaşmasına tam bağlılığın küresel petrol piyasasının iyileşmesini hızlandıracağını vuruladılar. (Reuters)

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Kuveyt, Bahreyn, Umman ve Irak enerji bakanları dün küresel petrol piyasasındaki son gelişmeleri ele aldılar.

Bakanlar telefonla gerçekleştirdikleri ortak görüşmenin gündeminde ekonomide ve petrol talebinde devam eden toparlanmanın yanı sıra petrol piyasasında dengenin sağlanması yönünde kaydedilen ilerleme de vardı.

Görüşmenin ardından yapılan ortak açıklamada son dönemde küresel ekonomide kaydedilen iyileşme belirtilerinin oldukça cesaret verici olduğun belirtildi. Dünyanın dört bir yanında ülkelerin ekonomilerini güvenli bir şekilde yeniden açma çabalarına övgüde bulunuldu.

Bakanlar ayrıca OPEC + anlaşmasına tam bağlılıklarını yineleyerek anlaşmaya katılan tüm ülkelerin küresel petrol piyasasının yeniden dengelenmesini hızlandırmanın ve üretimi mayıs, haziran ve temmuz aylarında belirlenen oranları aşan ülkeler için hedef üretim seviyelerine ulaşmalarının telafi etmenin önenme dikkat çektiler.

Bağdat’ın anlaşmanın başarısındaki rolünün önemini vurgulayan bakanlar, Irak Petrol Bakanı’na petrol piyasalarında dengeyi sağlamak için gösterdiği büyük çaba ve iş birliği için teşekkürlerini sundular.

Bakanlar ayrıca OPEC+ anlaşmasına bağlılığın yanı sıra küresel petrol piyasasının, petrol üreticileri, tüketicileri, enerji sektörü ve bir bütün olarak küresel ekonominin yararına iyileşmeyi hızlandıracağını yinelediler.


Editörün Seçimi

Multimedya