Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Forbes: Rusya, Libya’da S-400 hava savunma sistemi konuşlandırmış olabilir

Forbes: Rusya, Libya’da S-400 hava savunma sistemi konuşlandırmış olabilir

Cumartesi, 8 Ağustos, 2020 - 15:45
Uzaktan çekilen fotoğraftaki cisimlerin S-300 veya S-400 hava savunma füzesine ait olabileceği tahmin ediliyor (Forbes)

Libya’nın doğusunda çekildiği iddia edilen bir fotoğraflar, Rusya’nın Libya’da S-400 hava savunma sistemi konuşlandırma ihtimalini gündeme getirdi.

ABD merkezli Forbes dergisinin aktardığına göre, Libya’nın doğusunda çekildiği iddia edilen ve sosyal medya mecralarında kısa sürede hızla yayılan fotoğrafta “büyük bir radar ve dik füze tüpleri olduğu düşünülen cisimler” görülüyor. Forbes, söz konusu cisimlerin Rus yapımı S-300 veya S-400 hava savunma sistemlerine ait olabileceğini yazdı.

Bu iddia doğruysa, Libya’daki dengeler Türkiye destekli güçlere karşı savaşan grupların lehine dönebilir.

Söz konusu fotoğraflar ilk kez Libya’daki çatışmayı takip eden KRS Intl isimli Twitter hesabından paylaşıldı. Fotoğrafı inceleyen analistler, bu görüntülerde yer alan cisimlerden bir tanesinin Rus 96L6E modeli olduğu konusunda hemfikir. Rus 96L6E modeli, S-300’lerde bulunan hedef tespit radarı olarak biliniyor. Bu radar aynı zamanda S-400’lerin yeni ve daha güçlü modellerinde de kullanılıyor.

Hava savunma sistemleri, Rusya’nın giderek artan Libya müdahalesine uygun ortam hazırlayabilir. Ancak Forbes’in burada dikkat çektiği bir başka nokta, Rusya’nın konuşlandırdığı varsayılan S-400’ün daha önce Türkiye tarafından da satın alınan hava savunma sistemiyle aynı olmasıdır.

Forbes’in haberine göre, Rus güvenlik şirketi Wagner’e bağlı paralı askerlerin, Libya’da bulunan Rus yapımı hava savunma sistemlerinin engellemekte yetersiz kaldığı Türk silahlı insansız hava araçlarına (SİHA) karşı başaralı olamaması nedeniyle Rusya’nın Libya’da S-300 veya S-400  konuşlandırmak gibi bir adım atmış olabileceği ihtimali dile getiriliyor.

Rusya Libya’daki çatışmalarda General Halife Hafter’i desteklerken, Türkiye Fayiz es-Serrac yönetimindeki Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (UMH) destek sağlıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya