Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suriye’de silahlı muhalif gruplardan İdlib’in güneyine askeri takviye

Suriye’de silahlı muhalif gruplardan İdlib’in güneyine askeri takviye

Pazar, 9 Ağustos, 2020 - 10:15
Suriye’nin kuzeybatısında muhalif grupların yürüttüğü askeri eğitimler (Şarku’l Avsat)

Suriyeli silahlı muhalif gruplar İdlib’in güneyinde rejim güçleriyle olan temas hattına askeri takviye gerçekleştirdi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nden yapılan açıklamada, muhalif grupların İdlib’in güneyindeki Cebel Zaviye bölgelerine askeri takviye gönderdiği bildirildi.

Muhaliflere ait onlarca askeri aracın bölgede rejim güçleriyle olan temas hattına ulaştığı bilgisine yer verilen açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri’n (TSK) de Cebel Zaviye’ye bağlı köy ve beldelere konuşlandığı aktarıldı.

Gözlemevi 3 gün önce ise rejim güçleri ve bağlı milis grupların İdlib’in doğusu ile Halep’in güney ve batısına yoğun bir askeri takviye gönderdiğini duyurmuştu. Rejimin ayrıca İdlib’in güneyindeki Kefrenbel ve Cebel Zaviye bölgesine de takviye yaptığı bildirilmişti.

İdlib’in güneyinde Suriye rejim güçleri ile muhalif gruplar arasındaki temas hattında karşılıklı top atışları ve füze saldırıları sürüyor. Rejim, İdlib’in güney ve batı bölgelerindeki tüm cephelerde savaş hazırlıklarının üst seviyeye çıkarılması için talimatı verdi.

80'inci Gözetleme Birimi yetkilisi Ebu Satif Hitabi, rejim güçlerinin silahlı muhalif grupların denetimindeki bölgelere yönelik füze saldırılarıyla yaptığı ihlallere yanıt veren muhaliflerin, İdlib’in güneyindeki Kefrenbel ve Maarra’t en-Numan kentlerinde rejime ait askeri mevzileri roketatarlarla ateş altına aldığını aktardı.

Hitabi, muhaliflerin saldırıları sonucu Maarra’t en-Numan’da konuşlu rejim güçlerinden ölü ve yaralılar olduğunu bildirdi.

Muhalif grupların rejimin muhtemel bir askeri operasyonuna karşı koymak için geçtiğimiz saatlerde Hama’nın batısındaki Cebel Şehşebu ile İdlib’in güneyindeki Cebel Zaviye’deki askeri noktalara çok sayıda savaşçı ve askeri araç takviye ettiğini belirten Hitabi, söz konusu hazırlıkların, rejimin “tüm cephelerde savaş hazırlıklarının üst seviyeye çıkarılması” yönünde talimat verdiği ve cephelere askeri takviye yaptığı haberlerinin sızdırılmasının ardından geldiğine dikkat çekti.

Perşembe günü rejim güçlerinin muhaliflerin kontrolündeki bölgelere doğru ilerlemeye çalışması üzerine iki taraf Lazkiye’nin kuzeydoğusundaki Cebelu’l Ekrad’a bağlı Haddade ve Tuffahiye köylerinde karşı karşıya gelmişti. Muhaliflere bağlı bir askeri kaynağın aktardığına göre, taraflar arasında çıkan çatışmalarda rejim güçleri ağır kayıplar vererek çekilmek zorunda kaldı. Kaynak, muhalif grupların Kansiya beldesinde tanksavar füzeleriyle rejim güçleri ile Rus savaşçılarını hedef aldığını, çok sayıda ölü ve yaralı olduğunu ve ölü ve yaralıların taşınması için bölgeye ambulansların ve Rus helikopterlerin gönderildiğini söyledi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nden yapılan açıklamaya göre, rejim güçleri muhaliflere ait bölgelere yönelik füze bombardımanına dün sabah yeniden başladı. Rejim ve desteklediği milis gruplar bu çerçevede Cebel Zaviye’ye bağlı Safuhan, El-Bare, El-Futayra, Fuleyfel ile Lazkiye’nin kuzey kırsalındaki Cebelu’l Ekrad’a bağlı bazı bölgeleri hedef aldı. Rus uçakları ise söz konusu saldırılar sırasında İdlib gerilimi azaltma bölgesinin üzerinde uçuş gerçekleştirdi.

Rejimin artan saldırıları üzerine Cebel Zaviye’ye bağlı köylerde askeri operasyonların hedefi olmaktan endişe eden aileler daha güvenli olan İdlib’in kuzeyindeki bölgelere göç etti.

Gözlemevi ayrıca muhaliflerin çatı kuruluşu Şam Cephesi’nin (El Cephe eş-Şamiye) savaşçılarının çoğu Tel Rıfat sakinlerinden oluşan 23’üncü Tümeni lağvetti.

Gözlemevi’ne göre, TSK’nin ve bağlı muhalif grupların denetimindeki Afrin ve Azez kentlerinde 23’üncü Tümen’e ait karargahlara baskın düzenlenerek birliğin tepe kadrosu ile bazı savaşçıları gözaltına alındı.

Kaynaklardan edinilen bilgiye göre, 23’üncü Tümen’e yöneltilen suçlamalar arasında “fitne çıkarmak, bölgecilik naraları atmak ve savaşa kışkırtmak” yer alıyor. Tümende tutuklananlar dışındaki savaşçıların Suriye Milli Ordusu 3’üncü Kolorduya geçtikleri bildirildi.


Editörün Seçimi

Multimedya