Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Petrol devi Saudi Aramco net kârı bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 73,4 azaldı

Petrol devi Saudi Aramco net kârı bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 73,4 azaldı

Pazar, 9 Ağustos, 2020 - 13:00
Saudi Aramco tesislerinden biri (Şarku’l Avsat)

Suudi Arabistan milli petrol şirketi Saudi Aramco, 2019’un ikinci çeyreğinde elde edilen 92,59 milyar riyal  (24,69 milyar dolar) net gelire kıyasla 2020’nin aynı döneminde yüzde 73,4 düşüş ile 24,62 milyar Suudi riyali (6,57 milyar dolar) net gelir elde ettiğini açıkladı.

Saudi Aramco’nun karı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ile ilgili kapatma tedbirlerine bağlı olarak düşen petrol fiyatları nedeniyle 2020'nin ikinci çeyreğinde yüzde 73,4 oranında azaldı.

Şirketin açıklamasına göre işletme faaliyetlerinden kaynaklanan net nakit akışı ikinci çeyrekte 46,3 milyar Suudi riyaline (12,3 milyar dolar) ve yılın ilk yarısında 130,4 milyar Suudi riyali (34,8 milyar dolar) oldu.

Saudi Aramco Başkanı ve CEO’su Amin Naser, “Talebin azalması ve ham petrol fiyatlarındaki düşüşün neden olduğu olumsuz koşullar ikinci çeyrek sonuçlarımıza yansıdı” dedi.

Dünyanın dört bir yanındaki ülkeler, kısıtlamaları hafifletmek ve ekonomilerini yeniden başlatmak için adımlar atarken, enerji piyasasında kısmi bir iyileşme görüldüğüne dikkat çeken Naser, şirketin işine sürekli yatırım yaparak bu salgından daha da güçlü bir şekilde çıkmaya kararlı olduğunu da sözlerine ekledi.

 


Editörün Seçimi

Multimedya