Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Libya’da koronavirüs vaka sayısı 5 bini aştı

Libya’da koronavirüs vaka sayısı 5 bini aştı

Pazar, 9 Ağustos, 2020 - 16:00
Doğu Libya'daki tıbbi ekipler, koronavirüse dair farkındalık ve önleme çalışmalarında bulunuyor (Tıbbi Danışma Komitesi)

Libya’da, ilk koronavirüs vakasının kaydedildiği Mart ayından bu yana toplamda 5 bin 232 vaka kaydedildi; salgın sağlık ekipleri saflarına sıçradı. Güney’deki sağlık kurumu, salgınla mücadelede yeterli kaynağın olmadığına dair şikayette bulundu.

Ulusal Hastalık Kontrol Merkezi, ülkedeki salgın durumuyla ilgili dünkü günlük bülteninde, 200 yeni vaka kaydedildiğini, 660 kişinin iyileştiğini, 108 kişinin ise hayatını kaybettiğini bildirdi.

Ülkenin batısındaki şehirler, vaka listesindeki ilk sırayı aldı; Trablus’ta 63’ü yeni, 9’u ise diğer vakalar ile temasta olanlardan olmak üzere 72 vaka kaydedildi. Misrata’da 55, Zliten’de çoğu temas edenlerden olmak üzere 25, Zaviye’de ise 11 vaka teyit edildi.

Güneydeki hastane ve tıp merkezlerinde yaşanan krizin daha kötü bir hale geldiği, salgınla baş edilemediği bir vakitte, Libya'nın doğusundaki hükümetin Sağlık Bakanı ve Koronavirüsle Mücadele Yüksek Komitesi üyesi Dr. Saad Akkub; Kara Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı ve Güney Operasyonlar Grubu komutanı Tümgeneral Mebruk İbrahim Sahban ile Güney Libya'daki tüm sağlık ve tıbbi tesislerin karşılaştığı sorunlardan bahsetti. Bakanlığın dün yaptığı açıklamaya göre, Bakan Akkub, koronavirüs ile mücadelede kullanılacak ilaç, ekipman, koruyucu malzeme ve solunum cihazı stoğunun iyi durumda olduğunu belirtti. Aynı zamanda, “Salgınla başa çıkıldığı ilan edilene kadar şehirlerin izolasyon önlemlerine ihtiyaç duyuluyor. Şehirlerarası yalnızca acil durumda hareket etmek gerektiği vurgulanmalı” ifadelerini kullandı. Aynı zamanda, bakanlığının salgınla mücadele tedbirlerine ve Yüksek Komite tarafından hazırlanan plana, silahlı kuvvetlerin özellikle de Güney Libya'daki askeri bölgede tam bir sokağa çıkma yasağının uygulanmasındaki rolüne, ayrıca yüksek riskli alanların belediye başkanları, güneydeki güvenlik müdürleri, sağlık hizmetleri ve Ulusal Merkez Şube Müdürü ile koordineli bir şekilde kapatıldığına da değindi. Bununla birlikte, “Henüz virüsle mücadele aşamasındayız. Sağlık ekipleri, salgını kontrol altına almak için ön saflarda tüm çaba ve enerjilerini harcıyor. Bu aşamayı atlatmak için herkesin dayanışma ve işbirliğine ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı. Bakan, güneydeki bölge, şehir ve belediyelerde sağlık hizmetlerinin seviyesini iyileştirmek için tüm zorlukların üstesinden gelme sözü verdi.

Koronavirüs tehlikesi, Libya’nın birden fazla bölgesindeki ‘beyaz orduya’ (sağlık ekipleri) da sıçradı. Geryan belediyesinde koronavirüsle mücadele acil komitesi, ilk olarak bir doktorun Trablus’ta bir izolasyon merkezinde tedavi gördüğü sırada koronavirüs sebebiyle hayatını kaybettiğini bildirdi. Ulusal Mutabakat Hükümeti Sağlık Bakanlığı bünyesindeki sağlık acil servisi ise Trablus'ta izolasyon merkezinde çalışan bir sağlık personelinin öldüğü, salgının güney şehirlerine sıçradığı iddialarını reddetti.


Editörün Seçimi

Multimedya