Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Toplumsal sınıf ayrımı 6 bin 600 yıl öncesine dayanıyor

Toplumsal sınıf ayrımı 6 bin 600 yıl öncesine dayanıyor

Pazartesi, 10 Ağustos, 2020 - 13:45
Kemiklerdeki karbon izotoplarına dair bulgular toplumsal tabakalaşmanın kanıtı olarak gösteriliyor.

İsveç, ABD, Polonya ve İngiltere’den uzmanlardan oluşan bir araştırma ekibi, insan topluluklarındaki gelir eşitsizliğinin en az 6 bin 600 yıl öncesine dayandığına dair kanıtlar buldu.

Gelir eşitsizliği, ortak bir toplumda yaşayan insanlar arasında sınıfsal eşitsizliğini  tanımlamak için kullanılıyor. Bugün dünyanın çoğu ülkesi bu eşitsizlikten dolayı sıkıntı çekiyor.  Eski Çağ dergisinde iki gün önce yayımlanan araştırma, gelir dağılımındaki eşitsizliğin çoğu tarihçinin düşündüğünden çok daha eskilere dayandığını ortaya koydu. Araştırma ekibi, Polonya'nın Oslonki kentindeki antik bir mezarlıkta, 18 ila 45 yaşları arasındaki 30 kişinin kalıntılarını ve aynı zaman diliminde, aynı bölgeye ait sığır kemikleri inceledi.

Araştırmacılar bazı insanların daha ayrıcalıklı ailelerden gelmiş olabileceğini gösteren kolye, saç bandı ve bakır bilekliklerle gömüldüğünü buldu. Ancak bu durum gelir eşitsizliği olduğuna dair kanıt olarak sunmak için yeterli değildi. Araştırmaya göre aynı zaman diliminde söz konusu bölgede bulunan sığırların kemiklerinde de belirgin oranda karbon izotopları gözlemlendiğini ve bunun yerel hayvan yenildiğini gösteriyor. Mücevhersiz gömülenlerin kemiklerinde ise belirgin bir karbon izotop oranına rastlanmadı. Bu da söz konusu kesimin yerli sığır  tüketmediklerini gösteriyor.

Araştırmacılar ayrıca, sığırlardaki karbon izotop oranının kısmen gölgelik alanlarda yetişen bitkileri yiyen sığırlardan farklı olarak genellikle açık ve güneşli tarlalara erişimi olan hayvanlarda görülen oranlarda olduğuna dikkat çekti. Bu durumun da sığırların açık alanlarda otlatıldıklarını gösterdiğini belirttiler. 

Tüm bulgular ele alındığında yerli oranda sığır eti yiyen ve süslü eşyalarla birlikte gömülenlerin, mücevhersiz gömülenlere göre arazi sahipleri olma ihtimalinin daha yüksek olduğu ve hayatta daha iyi imkanlara erişebildiği anlaşılıyor. Diğer yandan, süslü eşyaları olmadan gömülenlerin bulguları ise gelir eşitsizliğinin olduğuna dair kanıt olarak gösteriliyor.


Editörün Seçimi

Multimedya