Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır havaalanı depolarında bulunan ‘tehlikeli maddeleri’ güvenli yerlere sevk ediyor

Mısır havaalanı depolarında bulunan ‘tehlikeli maddeleri’ güvenli yerlere sevk ediyor

Pazartesi, 10 Ağustos, 2020 - 15:15
Kahire Uluslararası Havaalanı’nda pistte bekleyen uçaklar (AFP-Arşiv)

Mısır Sivil Havacılık Bakanlığı, Beyrut Limanı’nda patlama yaşanmasından yaklaşık bir hafta sonra ülkedeki havaalanı depolarında bulunan tehlikeli maddeleri güvenli depolara taşımak üzere gerekli önlemlerin alındığını duyurdu.

Bakanlık, Facebook sayfası üzerinden yaptığı açıklamada ilgili tüm tarafları içeren bir komite kurma kararı alındığını ifade etti.

Açıklamaya göre komitenin görevi, Kahire Uluslararası Havaalanı’nın yanı sıra ülkedeki tüm havaalanlarındaki depolarda bulunan sevkiyatları, ambarları ve konteynerleri incelemek, tehlikeli maddelere karşı ihtiyati tedbirler almak, onları havaalanları ve yerleşim birimleri dışındaki güvenli depolama yerlerine taşımak olarak belirlendi.

Geçtiğimiz hafta Beyrut Limanı’nda meydana gelen patlama limanı yerle bir ederken, çevresinde de büyük hasara yol açtı. Lübnan Sağlık Bakanlığı’na göre patlamada 158 kişi hayatını kaybetti, 6 binden fazla kişi yaralandı, 21 ise hala kayıp.

Yetkililere göre patlama, 2013 yılında Gürcistan’dan Mozambik’e doğru yola çıkan ancak bazı yasal eksiklikler nedeniyle Beyrut Limanı’nda alıkonan bir yük gemisinde bulunan 2 bin 750 ton amonyum nitratın gerekli koruma önlemleri alınmadan konulduğu limandaki depoda çıkan yangın sonucu meydana geldi.

Birleşmiş Milletler (BM) Lübnan’ın tıbbi, barınma, yiyecek dağıtımı ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınını kontrol altına almak için önümüzdeki üç ay için ihtiyaç duyduğu yardımın değerini 117 milyon dolar olarak tahmin etti.

 


Editörün Seçimi

Multimedya