Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Akile Salih Libya konulu müzakerelere katılmak üzere Kahire’ye gitti

Akile Salih Libya konulu müzakerelere katılmak üzere Kahire’ye gitti

Pazartesi, 10 Ağustos, 2020 - 15:30
UMH’ye bağlı güçler geçtiğimiz ay Sirte yolundayken (Reuters)

Libya’nın doğusundaki Temsilciler Meclisi’nin Başkanı Akile Salih, stratejik Sirte şehrinde bir savaş patlak vermesini önlemek için siyasi bir çözüme ulaşmayı amaçlayan uluslararası ve bölgesel müzakereler çerçevesinde Mısırlı, ABD’li ve Batılı yetkililerle görüşmek üzere dün Kahire’ye resmi bir ziyaret gerçekleştirdi.

Şarku’l Avsat’a konuşan Libyalı kaynaklar, söz konusu müzakerelerde aynı zamanda başkent Trablus’ta bulunan Fayiz es-Serrac başkanlığındaki Libya Ulusal Mutabakat (UMH) hükümetine alternatif yeni bir hükümet kurma olasılığının da tartışılacağını öne sürdü.

İsminin açıklanmasını istemeyen kaynaklara göre Salih’in görüşmeleri, ABD’nin Sirte’de askerden arındırılmış yeşil bir bölge kurma önerisini geliştirmeye ve petrol üretiminin yeniden başlamasına odaklanacak.

Aynı zamanda Salih, Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu’nun (LUO) Sirte ve Cufra şehirlerinden çekilmesi halinde UMH güçlerinin bu şehirlerde ilerlemeyeceğine dair ABD ve diğer ülkelerden garanti almak istiyor.

Libya’daki gelişmeler

UMH’ya bağlı Sirte ve Cufra Kurtuluş Operasyonları Odası Sözcüsü Tuğgeneral Abdul Hadi Dara, birkaç gün önce Sirte ve Cufra’ya iki askeri kargo uçağının indiğini iddia etti.

UMH’ye bağlı Ahlaki Rehberlik İdaresi Başkanı Tuğgeneral Naser el-Kayed ise LUO’ya bağlı milis ve paralı askerlerin Cufra ve petrol sahalarında askeri takviyeye devam ettiğini belirterek, kurulan hava savunma sistemleri ve bölgeye silah akışı göz önüne alındığında patlak verecek bir savaşın uzun süreli olacağına dikkat çekti.

Trablus’taki Mitiga Uluslararası Havaalanı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında kara ve hava sınırlarının kapatılması nedeniyle 5 aylık aranın ardından uçuşların yeniden başladığını duyurdu.

Libya Havayolları ve Libya’nın diğer hava yolu şirketi Afriqiyah Havayolları’na ait iki uçak dün İstanbul’a uçuş gerçekleştirdi.

UMH’ye bağlı Ulusal Petrol Kurumu Başkanı Mustafa Sanallah, Beyrut Limanı’nda meydana gelen patlamanın ardından petrol tesislerinin militarizasyonu, paralı askerlerin varlığı ve askeri tırmanışın, petrol limanlarında depolanan hidrokarbon ve kimyasal maddelerin Beyrut Limanı’ndan daha büyük bir felakete neden olabileceği konusunda uyardı.

Sanallah, söz konusu felaketin yaşanması halinde Libya’yı uzun yıllar petrol piyasasının dışına çıkaracak büyük hasara yol açacağı, diğer üretici ülkelere yüz milyarlarca dolar olarak tahmin edilen faydalar sağlayacak satış fırsatlarını kaçıracakları ve yeniden yapılanma için on milyarlarca dolar gerekeceğini de vurguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya