Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısırlılar yarın senatoyu seçecek

Mısırlılar yarın senatoyu seçecek

Ulusal Seçim Kurulu, Medya ve Göçmenler İdaresi seçime katılımı teşvik ediyor
Pazartesi, 10 Ağustos, 2020 - 12:30
Mısır Temsilciler Meclisi (AP)

Mısırlı seçmenler, yurtdışındaki Mısırlıların dün (Pazar) oy kullanmaya başlamasının ardından, yarın (Salı) senato seçimlerinde oy kullanmak için sandığa gidecek.

Ulusal Seçim Kurulu Başkanı Müsteşar Laçin İbrahim, dün yaptığı basın açıklamasında, tüm vatandaşları Senato seçimlerine geniş bir katılım sağlamaya çağırdı. Yaptığı açıklamada Laçin, “Siyasi haklarını kullanmaları ve Mısır’ın aydınlık yönünü tüm dünyaya göstermeleri için Mısırlıları, koronavirüs salgın riskini azaltmak için sıkı bir biçimde uygulanan koruyucu tedbirlere bağlı kalmaya, yurtiçinde planlanan seçim günlerine yoğun ilgi göstererek katılım sağlamaya çağırıyorum” ifadelerine yer verdi.

Laçin, gençleri seçimlere katılmaya teşvik etmek için, “Gençler Mısır’ın bugünün, geçmişinin ve geleceğinin umududur. Onların senato seçimlerine yoğun ve aktif bir biçimde katılmaları ülkeleri ve geleceklerine olan hırslarını vurguluyor. Bu nedenle Mısır gençliğinin Senato seçimlerine yoğun bir şekilde katılım sağlayarak, tüm dünyaya güçlü bir mesaj vereceğine inanıyorum” dedi. Laçin, “Mısırlı kadınlar ailenin ve Mısır halkının direği oldukları gibi haklarını bildikleri ve bunlara düşkün oldukları için erkekleri seçimlere katılmaya teşvik edecek ve seçmenlere öncülük edecektir.” ifadelerine yer verdi. Laçin ayrıca, “Seçim Kurulu’nun koronavirüs salgınını önlemek için, sandık kurullarını seçim sürecinden önce bir defa, aynı gün seçimlerin bitiminden sonra ikinci defa olmak üzere sterilize edilerek sandık merkezlerinde gerekli tüm tedbirleri alacağını” vurguladı.

Ulusal Seçim Kurulu’na göre, Mısır’da aday ve seçmen olarak oy kullanma hakkına sahip 62 milyon seçmen bulunuyor.

Öte yandan, Vefd Partisi Başkanı ve Temsilciler Meclisi Anayasa ve Yasama Komisyonu Başkanı Bahauddin Ebu Şakka dün yaptığı basın açıklamasında, seçmenlerin iki gün sürecek olan Senato seçimlerinde mazeretsiz olarak oy kullanmaları konusunda uyararak, oy kullanmayanların, Siyasi Hakların Kullanımına Dair Kanunun hükümlerine göre para cezasına çarptırılacağına işaret etti. Ebu Şakka, “Seçim haklarına dair olan 57. madde hükmünce, adı seçmen kütüğüne kayıtlı olan kişilerin, herhangi bir mazeret olmadan seçimlerde veya referandumlarda oy kullanmaması halinde 500 cüneyhi (yaklaşık 30 dolar) geçmeyen para cezasına çarptırılacağını” vurguladı.

Konuyla ilgili olarak, Göç ve Yurtdışındaki Mısırlılar İşlerinden sorumlu Devlet Bakanı Nebile Makram, dün (Pazar) yurtdışındaki Mısırlıların senato seçimlerindeki oylamalarına yönelik düzenlediği basın toplantısında,  “oylama işleminin sadece hızlı posta yoluyla, Göç Bakanlığı tarafından ilgili makamlarla koordineli olarak ilk kez gerçekleştirildiğini” ifade etti.

Bakan, “Yurtdışındaki Mısır vatandaşlarının seçimlere katılımı için hızlı posta mekanizmasının belirlenmesinin, yurtdışındaki Mısırlı vatandaşların sağlığını korumak ve yeni tip koronavirüs salgınını önlemek için alınan ihtiyati tedbirlerin bir parçası olarak geldiğini” ifade etti. Bakan ayrıca, “Oy kullanmak şahsi bir eylemdir. Bu nedenle her vatandaşın kendi zarfını ayrı ayrı göndermesi gerekiyor.” ifadelerine yer verdi.

Konuyla ilgili olarak Bakan, senato seçimlerini takip edecek olan Göç Bakanlığı’ndaki ünitenin, geçtiğimiz saatlerde, seçimlerde oy kullanma adımları ve yöntemleriyle ilgili bazı sorular ve merak edilen konulara dair çağrılar aldığını belirtti. Mısır Enformasyon Bakanı Usame Heykel, 2020 Senato seçimleri bağlamında basına yaptığı açıklamada, medyaya ve gazetecilere seslenerek, Siyasi Hakların Kullanılmasına Dair Kanun’un ortaya koyduğu kurallara uyulmasının gereğine işaret ederek, ikinci yasama organının (senato) demokratik yapının ve kalkınmanın temellerinden biri olduğunu belirtti. Heykel ayrıca, medya mensupları ve gazetecilere, seçim sürecinin Mısır’a ve halkına yaraşır şekilde görüntülenmesini sağlamada büyük bir görev düştüğünü ifade etti.

 


Editörün Seçimi

Multimedya