Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır’da terörle suçlanan 555 sanığın davası pazar gününe ertelendi

Mısır’da terörle suçlanan 555 sanığın davası pazar gününe ertelendi

Pazartesi, 10 Ağustos, 2020 - 13:15
Fotoğraf (Arşiv_ Reuters)

Mısır Askeri Mahkemesi dün, medyada “Sina vilayeti 4” olarak bilinen davada, “terör” niteliği taşıyan faaliyetler yürütmekle suçladığı 555 sanığın duruşmasının önümüzde pazar gününe ertelendiğini duyurdu. 

Savcılık sanıkları “Kuzey Sina’da işlenen 63 ayrı suçun yanı sıra DEAŞ’a bağlı 43 hücre kurmakla” suçlarken mahkeme, savunma davasını tamamlamak için duruşmanın ertelenmesine karar verdi.

Askeri Mahkeme’deki duruşma, 2017 ve 2018 tarihlerindeki iki ayrı davaya dayanıyor. Savcılık makamı davaları birleştirme ve davaları tek bir duruşma çatısı altında birleştirmek için askeri mahkemeye sevk etti.

Savcılığın yürüttüğü soruşturma ve Milli Güvenlik Kurumu’nun araştırmalarda “davadaki sanıkların işledikleri terör suçlarının, Kuzey Sina vilayetinde odaklandığı, ayrıca Irak ve Suriye devletlerindeki DEAŞ yapılanmasının örgüt liderleri ve kadrolarıyla kalıcı ve sürekli olarak irtibat kurmadan meydana geldiği” ifade ediliyor. Raporlarda, “grubun bazı üyelerinin, silah kullanımı ve patlayıcı yapımı konularında eğitim almak, milis savaşları ve sokak çatışmalarında deneyim kazanmak için örgütün Suriye’deki kamplarına katıldıkları, bu bilgi ve deneyimleri Mısır devletine, kurumlarına ve vatandaşlarına karşı düşmanca eylemlerde kullanmak üzere ülkeye döndükleri” belirtiliyor.

Yapılan araştırmalar ve soruşturmalarda “sanıkların, terör operasyonları düzenleme planlarının bir parçası olarak bir takım kamu kurum ve kuruluşlarını ve şahısları izlediği” öne sürülüyor. Yapılan tahkikatlarda ayrıca sanıkların izledikleri yerler arasında İçişleri Bakanlığı binasının ve Yeni Kahire’deki Polis Akademisi’nin bulunduğu, bunun dışında Süveyş Kanalı’ndan geçen ve Dimyat Limanı’na yanaşan bazı gemileri de takibe aldıkları belirtiliyor. Raporda “Sanıkların izledikleri yerler arasında Merc’deki Ezbet El Nakhl bölgesindeki bir kilise, Hurgada şehrindeki Anba Shenouda kilisesi ve Obour’daki St. Paul Kilisesi’nin bulunduğu” ifadeleri yer alıyor.

 Ceza Mahkemesi son demde “Birinci Terör Dairesi”ve “Bakanlar Kurulu Olayları” adlarıyla bilinen davada 12 sanığın yeniden yargılanmasının, savunmanın tamamlanması için içinde bulunduğumuz ağustos ayının 18’ine ertelenmesine karar verdi.

Mısır Başsavcılığı “davayla ilgili bir sanığın daha tutuklandığını”, hazırlanan iddianamede “2011 yılında meydana gelen olaylarda ölü ve yaralıların bulunduğu şiddet eylemlerine karıştığı tespit edilen 24 çocuğun Çocuk Mahkemesi’ne sevkine ek olarak 269 sanığın Kahire Ceza Mahkemesi’ne sevk edilmesinin” yer aldığını duyurmuştu. Soruşturmalarda sanıklara, “kamu güvenliğini ve asayişini ihlal eden toplantı yapmak, yetkili makamların ve güvenlik güçlerinin hükümet tesislerinin güvenliğini sağlama ve binalarını koruma görevini yerine getirmesini engellemek için güç ve şiddet kullanarak direnme, hükümet binalarını ve tesislerini kasten yakma, kamu ve özel mülkiyete saldırarak zarar verme” suçlamaları yöneltiliyor.

Soruşturmalara göre sanıklara yöneltilen suçlamalar arasında ayrıca “kamu tesislerini kapatmak, kesici ve delici silahlar taşımak, Molotof kokteyli ve yanıcı maddeler fırlatmak, İçişleri Bakanlığı binasını yakmak için saldırılar düzenlemek, Sağlık Bakanlığı’yla Yollar ve Köprüler Kurumu’na ait bazı araçları kundaklayarak imha etmek” de yer alıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya