Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Rejimin saldırma olasılığına karşı İdlib’de muhalif unsurlara yoğun askeri eğitim veriliyor

Rejimin saldırma olasılığına karşı İdlib’de muhalif unsurlara yoğun askeri eğitim veriliyor

Salı, 11 Ağustos, 2020 - 14:30
Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib’de eğitim alan muhalif unsurlar (Şarku’l Avsat)

Suriyeli muhalif gruplar, ülkenin kuzeybatısındaki kamplarda kendilerine bağlı yeni unsurlara yoğun askeri eğitimler vererek, onları Halep’in batısı, Lazkiye’nin doğusu ve İdlib’in güneyinde bulunan rejim güçleri ile temas hattındaki mevzilere gönderiyor.

Suriye’deki önemli muhalif gruplardan Ceyşu’l İzze liderlerinden Albay Mustafa Bakur, “Ceyşu’l İzze ve diğer gruplar, yeni unsurları zorluklar ve savaş atmosferine hazırlamak için fiziksel direnç başta olmak üzere birçok yönden eğitiyor. Buna ek olarak, Suriye devrimine inancın yanı sıra rejim güçleri, Rusya, İran ve ona bağlı çok uluslu mezhepçi milislerle savaşarak hedeflerine ulaşmak için çalışmakla bağlantılı ideolojik eğitim de veriliyor” dedi.

Albay Bakur, yeni unsurlara mevcut tüm silah türlerini iyi kullanması ve bu silahların tüm teknik özelliklerinden yararlanmasına odaklanan eğitimler verildiğini söyleyerek, “Askere yeni alınanlara, kendilerini korumaları ve düşmanlara karşı farklı koşullarda başarılı bir savaş yürütmeleri için taktik eğitimleri veriliyor” şeklinde konuştu.

Eğitimler sırasında ahlaki yöne önem verildiğini de dile getiren Albay Bakur, “Savaş ve barış sırasında, düşman kuvvetlerinin yaralı ve esirleri ile İslam ahlakına uygun olarak ilgilenme konusunda İslam ilkeleri ve ahlaka odaklanılıyor. Tüm bunlar, Ceyşu’l İzze liderliğine bağlı Şehit Abdulbasit Sarut Kampı’ndaki yeni askerlere nitelikli lider ve eğitmenler tarafından verilen eğitimler” ifadelerini kullandı.

Ulusal Kurtuluş Cephesi liderlerinden Muhammed el-Ali ise eğitimler konusunda şu açıklamayı yaptı;

“Rejim güçleri ve onları destekleyen milislerin son tehditleri ve sızma girişimleri nedeniyle muhalif gruplar, askerlerini savaşta yüksek beceriler kazanmaları için eğiterek, onları Halep’in batısı, İdlib’in güneyi, Hama’nın kuzeyindeki Sehl el-Gab Ovası, Lazkiye’nin kuzeydoğusu, Cebel Ekrad (Kürtlerin Dağı) ve Türkmen Dağı bölgelerinde rejim güçleri ile temas noktalarına dağıtmaya odaklandı.”

El-Ali, rejim güçleri ve onları destekleyen milislerin, geçtiğimiz günlerde Cebel Ekrad ve İdlib’in güneyindeki Cebel ez-Zaviye’de kurtarılmış bölgelere ilerlemek için 6’dan fazla girişimde bulunduğunu söyleyerek, “Unsurlar aldıkları askeri eğitimler sayesinde bu durumla başa çıktı. Teçhizat ve mühimmat kaybına ek olarak, ağır insani kayıpları vererek rejim güçlerini geri çekilmeye zorladı” dedi.

Muhammed el-Ali, rejimin İdlib’in güneyindeki Kefr Nebil, Maarat en-Numan, Kinsabba, Hama’nın batı kırsalındaki Curin askeri kampı ve Türkmen Dağı’ndaki askeri noktalara yapılan takviyeler yoluyla birkaç gün içinde olası bir askeri harekât başlatmak niyetinde olduğuna dair göstergeler olduğuna da dikkat çekti.


Editörün Seçimi

Multimedya