Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Irak-Kuveyt sınırındaki patlamada ABD askeri hedef alındı

Irak-Kuveyt sınırındaki patlamada ABD askeri hedef alındı

Salı, 11 Ağustos, 2020 - 17:00
Irak’taki ABD askerleri (Arşiv-Reuters)

Irak güvenlik kaynakları, dün akşam Irak-Kuveyt sınırındaki Cerişan sınır kapısı yakınında meydana gelen patlamada ABD askerleri için teçhizat taşıyan bir konvoyun hedef alındığını duyurdu. Bağdat saatiyle akşam 21.00 civarında düzenlenen saldırıda herhangi bir can kaybı yaşanıp yaşanmadığına dair bir açıklama yapılmadı.

Son dönemde Irak’ta ABD’nin bulunmasına karşı çıkan İran’a bağlı silahlı gruplar, Tahran’ın çıkarını gözeten ve ABD’nin öncülük ettiği uluslararası koalisyon güçlerini ülkeden geri çekilmeye zorlama çabalarını destekleyecek bir şekilde yeni bir baskı stratejisi izlemeye karar verdiği gözleniyor. Son yıllarda Bağdat’taki ABD Büyükelçiliği’ni ve ABD askerleri ile uluslararası koalisyona bağlı güçlerin bulunduğu düşünülen bazı askeri karargahları ve üsleri hedef alan bu grupların, hedeflerini Irak’ın güneyinde bulunan kara sınır kapıları ve limanlar üzerinden ülkeye giriş yapan sivil ve sivil olmayan lojistik konvoyları hedef alacak şekilde değiştirdiği görülüyor.

Irak Savunma Bakanlığı’na bağlı Güvenlik Medya Hücresi tarafından geçtiğimiz pazar yapılan açıklamada, “Zikar vilayetindeki uluslararası yolda uluslararası koalisyon güçlerine teçhizat taşıyan sivil bir konvoya bombalı saldırı düzenlendiği ve olayda sadece tekerleklerden birinde küçük bir hasar meydana geldiğini” duyurmuştu.

 


Editörün Seçimi

Multimedya