Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Hindistan’da günde 50 bin yeni koronavirüs vakası kaydediliyor

Hindistan’da günde 50 bin yeni koronavirüs vakası kaydediliyor

Hindistan Eski Cumhurbaşkanı Pranab Mukherjee koronavirüse yakalandı
Çarşamba, 12 Ağustos, 2020 - 09:30
Dün Amhedabad’da fotoğraf çekilen maskeli kızlar (AFP)

Hindistan medyasının Yeni Delhi'deki Askeri Hastane kaynaklarindan aktardığına göre, salı günü Hindistan Eski Cumhurbaşkanı Pranab Mukherjee koronavirüse yakalanmasının ardından hastaneye kaldırıldı.

Reuters haber ajansına göre, Sağlık Bakanlığının bir kez daha vaka sayılarında artış yaşanması ile günlük 50 bini aşan yeni koronavirüs vakası kaydettiği bir zamanda,  2012-2017 yılları arasında Cumhurbaşkanlığı yapmış olan 84 yaşındaki Mukherjee’nin koronavirüse yakalandığına dair haberler alındı. Hindistan Başbakanı Narendra Modi ise Hindistan'ın virüsün üstesinden gelinebileceğini söyledi.

Dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi olan Hindistan’da 30 Temmuz’dan bu yana günlük 50 bin yeni koronavirüs vakası kaydediliyor.

On yıllar boyunca süren siyasi geçmişinde Savunma Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı görevlerini üstlenmiş olan Mukherjee, pazartesi günü Twitter hesabında, başka bir sebeple hastaneye gitmişken, yapılan testler sonucunda Kovid-19’a yakalandığının tespit edildiğini açıkladı.

Mukherjee, sağlık durumu ile ilgili bir detay vermeyerek “Geçen hafta benimle temas kuran herkesten kendilerini izole etmelerini ve test yaptırmalarını istiyorum.” İfadelerini kullandı.

Reutersın haberine göre, Hindistan'da nispeten az sayıda ölüm kaydedilmiş olsa da koronavirüs vaka sayısı 2,2 milyonu aşarak vaka sayısında ABD ve Brezilya’nın ardından dünyada üçüncü sırada yer alıyor.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, dün (Salı) ülkede koronavirüsten en çok etkilenen on eyalette virüs alt edilebilirse Hindistan’ın koronavirüsü yenebileceğini, aktif vakaların yüzde 80'inden fazlasının bu on eyalette kaydedildiğini söyledi.

Modi, eyalet başbakanları ile yapılan video konferansta “Bu on eyalette koronavirüs krizine karşı birlik ve çalışma vizyonumuz olduğu takdirde, Hindistan koronavirüs ile mücadelesinden galip çıkacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

Modi, virüse karşı mücadelede eyaletlerin rollerinin önemli olduğunu söyleyerek, günlük 700 bin test yapılan ülkede test sayılarını artırma çağrısında bulundu.

Modi: “Uzmanlar, vakaları virüsün ortaya çıkmasının ardından 72 saat içinde tespit edebilirsek, vaka sayılarının büyük oranda gerileyeceğini söylüyor” ifadelerini kullandı ve aktif vaka sayılarındaki gerileme ve 1,5 milyon insanın sağlığına kavuşması ile Hindistan'ın ilerleme kaydetmiş olduğunu sözlerine ekledi.

Ülkenin mali merkezi “Mumbai”in bulunduğu Maharaştra Eyaleti’nin, Tamil Nadu ve Andra Pradeş’in yanı sıra Hindistan’da en çok koronavirüs vakasının kaydedildiği eyalet olduğu belirtildi.


Editörün Seçimi

Multimedya