Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Türkiye’nin Kuzey Irak operasyonunda 2 Iraklı subay öldü: Irak Meclis Başkan Yardımcısı Türkiye’ye protesto notası verilmesini istedi

Türkiye’nin Kuzey Irak operasyonunda 2 Iraklı subay öldü: Irak Meclis Başkan Yardımcısı Türkiye’ye protesto notası verilmesini istedi

Çarşamba, 12 Ağustos, 2020 - 06:45
Irak Meclisi (Arşiv-Reuters)

Irak Meclis Başkan Yardımcısı Hasan el-Kabi, Türkiye’nin Kuzey Irak’ta silahlı insansız hava aracıyla (SİHA) Irak Sınır Birliklerine ait aracı hedef almasını kınadı.

Irak Meclis Başkan Yardımcısı Hasan el-Kabi, yaptığı basın açıklamasında, “Türkiye’nin Irak’ın egemenliğine ve sınır güçlerine yönelik saldırıları Irak ve Türkiye arasındaki tarihi ilişkilere bütünüyle zarar verir. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) Türkiye’nin ihlallerini durdurmak için acilen müdahale etmeli ve iyi komşuluk ilişkilerine vurgu yapmalıdır” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin Kuzey Irak’ta PKK’ya karşı yürüttüğü operasyonları “Birleşmiş Milletler anlaşmaları, uluslararası yasalar ve ilgili BMGK kararlarının açık bir ihlali” olarak niteleyen Kabi, Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız’a protesto notası verilmesini istedi.

Irak ordusundan yapılan açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Kuzey Irak’ta SİHA ile düzenlediği saldırıda Irak Sınır Muhafızlarına ait bir askeri aracın hedef alındığı aktarıldı.

Saldırının, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin Erbil kentine bağlı Sidakan bölgesinde gerçekleştiği kaydedilen açıklamada, iki Iraklı subayın ve şoförün hayatını kaybettiği bildirildi.

Sidakan Belediye Başkanı İhsan Çelebi, saldırının Iraklı subayların PKK unsurlarıyla toplantı düzenlediği sırada gerçekleştiğini söyledi.

Irak Dışişleri Bakanlığı, Türk ordusunun Kuzey Irak operasyonları nedeniyle Haziran ayında Yıldız’a iki kez protesto notası vermişti.

Türkiye'nin PKK'ya yönelik operasyonlar sırasında Irak hava sahasına defalarca girmesi ve bu saldırılarda sivil kayıplara neden olması dikkat çekicidir.

 


Editörün Seçimi

Multimedya