Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Joe Biden, Kamala Harris’i başkan yardımcısı adayı olarak seçti

Joe Biden, Kamala Harris’i başkan yardımcısı adayı olarak seçti

Çarşamba, 12 Ağustos, 2020 - 12:45

Demokrat Parti’nin başkan adayı Joe Biden dün, kasım ayında yapılması planlanan başkanlık yarışında Senatör Kamala Harris’i başkan yardımcısı adayı olarak seçtiğini duyurdu.

Harris, Biden’ın duyurusu ile birlikte böylesine büyük bir partiden bu pozisyon için yarışan ilk siyahi kadın olarak adını tarihe yazdırdı. ABD medyasına göre bu hamle, Biden’ın ABD Başkanı Cumhuriyetçi Donald Trump’ı yenme hamleleri açısından siyahi seçmenlerin oynayacağı hayati rolü kabul etmesi olarak görülüyor.

Diğer taraftan ABD Başkanı Donald Trump, başkanlık seçimlerinde Demokrat rakibinin başkan yardımcısı olarak Senatör Kamala Harris’i seçmesi hakkında yaptığı değerlendirmede Harris’i Senato’daki en korkunç üye olarak tanımladı. Biden’ın yaptığı seçim karşısında “şaşırdığını” vurguladı.

Beyaz Saray’da basın mensuplarının karşısına geçen Trump, Biden’in kazandığı Demokrat Parti ön seçimleri sırasında Harris’in kendisini etkilemeyi başaramadığı belirterek “performansı zayıf olduğu için” bu seçim karşısında şaşkınlığa uğradığını söyledi.

Trump, 2018 yılında Yargıç Brett Kavanaugh’un Yüksek Mahkeme üyesi olarak Senato’da oylandığı oturum sırasında Harris’in “Senato üyeleri arasında en acımasız, en korkunç, en saygısız olan” kişi olduğunu söyledi.

55 yaşındaki Senatör, Demokrat Parti’nin ön seçimleri sırasında yaptığı açıklamalarda sürekli olarak şu sözleri tekrarlıyordu:

“Annem bana çoğu zaman bana şöyle derdi: Kamala, pek çok şeyi başaran kişiler arasında sen ilk olabilirsin. Sonuncu olmadığına da emin ol.”

Jamaika ve Hindistan kökenli göçmen bir aileden gelen ve kariyerinin başlangıcından itibaren başarılara imza atan Kamala Harris unvanları arasına ABD’nin ilk siyahi başkan yardımcısını da eklemek istiyor.

Harris, 2004-2011 yılları arasında San Francisco Bölge Savcısı olarak iki dönem görev yaptıktan sonra 2011-2017 yılları arasında iki kez Kaliforniya Başsavcısı seçildi. Böylece ülkenin en yoğun nüfuslu eyaletinde adli organlara başkanlık eden ilk kadın ve aynı zamanda ilk siyahi olmuştu.

Harris’in ayrıca 2017 yılının ocak ayında Senato önünde yemin etmesi kendisini Güney Asya kökenli ilk kadın ve ABD tarihindeki ikinci siyahi senatör yaptı.

Kamala Harris, 1960’ların gelişen Kaliforniya eyaletinin Oakland şehrinde ailesinin sivil haklar için verdiği mücadeleden gurur duyarak büyüdü.

Harris’in 2019’da Biden ile kendisini bir araya getiren ilk münazarada Biden’a özellikle 1970’li yıllardaki ırk ayrımcılığı politikaları konusundaki tutumu hakkında sürpriz bir şekilde saldırmasıyla izleyenleri ve Biden’ı şaşırtmıştı. Siyahi öğrencileri beyazların oturduğu mahallelere taşıyan bir otobüste genç bir kız olarak nasıl seyahat ettiğini etkili bir biçimde anlatmıştı.

Söz konusu münazara, anketlerde Harris’e kısa bir süre için de olsa destek sağlamış ancak seçim programını net bir şekilde belirlemede zorluk çekmesinin ardından çok geçmeden aldığı destek kaybolmuştu.

Harris aralık ayında Demokrat Parti’nin ön seçimlerinde başarısız olduktan sonra mart ayında Joe Biden ile ittifak kurmuştu.

Bununla birlikte eski başkan yardımcısının bazı müttefikleri, Harris’in eleştirileri sonrasında yeteri kadar “pişmanlık” göstermemesi ve “hırslı” bir aday olabileceği nedenlerinden dolayı Biden’a uyarıda bulundular.

 


Editörün Seçimi

Multimedya