Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Sıtma tedavisi için geliştiren yeni çalışma koronavirüs ile mücadeleye yardımcı olabilir

Sıtma tedavisi için geliştiren yeni çalışma koronavirüs ile mücadeleye yardımcı olabilir

Çarşamba, 12 Ağustos, 2020 - 15:30
Sıtma taşıyan bir sivrisinek görüntüsü (Reuters)

Bilim insanları, sıtmayla kontrollü bir şekilde mücadelenin  yeni tip koronavirüsüyle mücadeleye yardımcı olabileceğine dair bir çalışma yayınladı.

Daily Mail’in haberine göre, Avustralya'daki Royal Melbourne Teknoloji Enstitüsü'nden bilim adamları, sıtma ile enfeksiyondan sonra insan hücreleri tarafından yapılan enzimleri hedeflemenin, sıtmayı kontrol etmede patojenleri hedeflemekten daha etkili olduğunu buldular.

Nature Communications adlı  bilimsel dergide yayınlanan çalışmada ekip, 'Plasmodium falciparum' adı verilen ve sıtmaya neden olan parazitlerin kırmızı kan hücrelerindeki enzimleri hedefleyip uyardığını gösterdi.

Çalışma, patojeni hedeflemek yerine bu enzimleri hedefleyen tedavilere güvenmenin, koronavirüsüne ek olarak viral hepatit C ve hepatit B dahil bir dizi hastalıkla mücadeleye katkıda bulunabileceğini gösterdi.

Çalışma ekibi, bazı kanser ilaçlarının bu enzimleri etkisiz hale getirmek için çalıştığını ve onları koronavirüs ile savaşmak için kullanma olasılığına dikkat çekti.

 


Editörün Seçimi

Multimedya