Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Beyrut yaralarını iyileştirmeye devam ediyor

Beyrut yaralarını iyileştirmeye devam ediyor

Çarşamba, 12 Ağustos, 2020 - 18:45
Beyrut Limanı patlamasında hayatını kaybeden itfaiyeci Jo Noon'un cenazesi (AFP)

Lübnanlılar Beyrut Limanı’nda hayatını kaybedenlerin cenaze törenlerine devam ederken, politikacılar bir sonraki başbakanın üzerinde anlaşmak için siyasi temaslarda bulunuyor.

Siyasetçiler, Hassan Diyab başkanlığındaki hükümeti devirmeyi başaran öfkeli insanların taleplerine cevap verecek bir hükümet oluşumunun hızlandırılması için uluslararası toplumdan baskı görüyor.

4 Ağustos’ta meydana gelerek 171 kişinin hayatını kaybettiği ve 6 bin 500 kişinin yaralandığı patlama sonucunda büyük bir enkaz yığınına dönüşen Beyrut Limanı’nda kayıp arama çalışmaları devam ediyor.

Patlamada kaybolan kişilerin sayısı sürekli değişirken, cesedi veya vücut parçaları bulunanlara yapılan DNA testleri sürüyor.

Limandan yüzlerce metre uzaklıkta bulunan İtfaiye Müdürlüğü’nde patlamada hayatını kaybeden itfaiyecilerden Jo Noon (27) için bugün cenaze töreni düzenlendi.

Joe, patlamanın meydana geldiği 12 nolu depoda çıkan yangına koşan 10 itfaiye mensubu arasındaydı. Yetkililere göre itfaiyecilerin depoya varışından çok kısa bir süre sonra büyük patlama meydana geldi.

Beyrut İtfaiye Teşkilatı Başkanı Albay Nebil Hankarly, cenazenin ardından AFP’ye yaptığı açıklamada, “10 kişiden 4’ünü bulduk ve ailelerine teslim ettik. Diğer 6’sı hala kayıp ve ailelerine teslim edecek bir şeyler bulmak için enkazı araştırıyoruz” dedi.

Yetkililer, henüz hiçbir şeyin açığa çıkmadığı soruşturmalar kapsamında, limandaki sorumlular da dahil olmak üzere 20’den fazla kişiyi gözaltına aldı.

Patlamanın ardından Lübnan’a yardımlar gelmeye devam ederken, Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas Beyrut’a gitti ve Beyrut’ta görev yapan Kızılhaç’a doğrudan 1 milyon Euro yardım ulaştırıldı.

Patlamanın ardından sokaklara yayılan protestolar ışığında hükümet Pazartesi günü istifa etti.

Cumhurbaşkanı Mişel Avn, yeni bir başbakan atamak üzere parlamento istişareleri için henüz bir tarih belirlemedi.

AFP’ye konuşan ve isminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili, genel bir kapsayıcı hükümet kurma eğilimi ile Meclis Başkanı Nebih Berri ve Dürzi lider Velid Canpolat arasında Saad Hariri’nin ismi üzerinde mutabık kalındığını iddia etti.

Söz konusu yetkili, ülkedeki önde gelen siyasi aktör Hizbullah’ın, geçtiğimiz Ekim ayı sonunda sokak baskısı altında istifa eden Hariri’nin geri dönmesini sorun etmediğini vurguladı.

Bu sızıntılar, politikacıların gerçeklikten tamamen koptuğunu gösteriyor. Çünkü Hariri’nin dönüşü sokakta büyük ölçüde reddedilebilir.

Birleşmiş Milletler (BM) Lübnan Özel Koordinatörü Jan Kubis, ülkede iktidar boşluğundan kaçınmaya ve hızlıca halkın taleplerine cevap vererek desteğini alacak bir hükümet kurmaya çağırdı.

Lübnan Temsilciler Meclisi’nde, patlamadan bu yana yarın yapılacak ilk toplantıda, Beyrut'ta 18 gün süre ile olağanüstü hal ilan eden kararnamenin yenilenmesi ele alınacak.

Yasaları incelemek ve değerlendirmekle ilgilenen bir sivil toplum kuruluşu olan Lübnan merkezli Legal Agenda, “Afet nedeniyle Beyrut’ta ilan edilen olağanüstü hal ilanı, fiilen şehirdeki iktidar dizginlerinin orduya teslim edilmesine, toplanma ve gösteri özgürlüklerinin ihlal edilmesine yol açıyor” şeklinde bir açıklama yaptı.


Editörün Seçimi

Multimedya