Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan Veliaht Prensi’nden Kral Abdülaziz Deve Festivali'nin düzenlenmesi talimatı

Suudi Arabistan Veliaht Prensi’nden Kral Abdülaziz Deve Festivali'nin düzenlenmesi talimatı

Çarşamba, 12 Ağustos, 2020 - 06:30
Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman bin Abdulaziz. (SPA)

Suudi Arabistan’da her yıl 1 Aralık tarihinde düzenlenen Geleneksel Kral Abdülaziz Deve Festivali’nin beşincisi, Başbakan Yardımcısı, Savunma Bakanı ve Deve Kulübü Genel Başkanı Veliaht Prens Muhammed bin Selman bin Abdulaziz’in direktifleri doğrultusunda belirlenen zamanda yapılacak.

Deve Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı, Uluslararası Deve Örgütü Kurucu Başkanı ve Uluslararası Deve Polosu Federasyonu Başkanı Fahd bin Felah bin Haslin, Veliaht Prens’in deve festivallerinin önemine, sektöre olan hayranlığına ve sürekli desteğine işaret etti. Veliaht Prens’in bu arzusuna ek olarak festivalin mevcut şartlar altında düzenlenmesine yönelik direktiflerin uygulanması bağlamında 5. Geleneksel Kral Abdulaziz Deve Festivali’nin planlandığı üzere 1 Aralık’ta gerçekleşeceğini vurguladı.

Bin Haslin, 5. Geleneksel Kral Abdulaziz Deve Festivali’nin planlanan tarihte düzenlenmesi için verdiği direktifler dolayısıyla Deve Kulübü Genel Başkanı Veliaht Prens’e teşekkürlerini arz etti. Bin Haslin söz konusu geleneğin devam etmesinin Veliaht Prens’in, Suudi Arabistan Krallığı halkının, Arap Körfezi bölgesi ülkeleri ve Arap ülkelerinin geleneksel mirasını ve tarihini temsil eden develere olan ilgisi bağlamında geldiğini belirtti.

Bin Haslin, Valiaht Prens’in Krallığın bu kadim mirasını korumaya yönelik çabaları ve gayretleri çerçevesinde söz konusu kültürel mirasın korunması, develerin ve sorumlu olanların durumunun iyileştirilmesine ek olarak bu sektördeki ekonomi, turizm ve bilgi hareketliliğini artırmaya yönelik temel görevlerin yerine getirilmesi için kulübe tüm destek sağladığını belirtti. Bin Haslin, festivalin ilk dördünde olduğu gibi bu yıl da dünyanın çeşitli bölgelerinden çok sayıda deve sahibi ve deveyi çekeceğine işaret etti.

Bin Haslin katılımcılar, deve sahipleri ve çalışanlara fırsat sunmak için yarışmaların detaylarının çok yakında açıklanacağı bilgisini verdi.

Kral Abdulaziz Deve Festivali her yıl bin 800’ün üzerinde katılımcı ve 38 binden fazla deve sahibinin katılımıyla güney Sayahid’de düzenleniyor. Etkinlikler arasında güzellik yarışması, deve yarışı ve deve güreşi gibi birçok yarış yer alıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya