Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Fransa Doğu Akdeniz’de askeri varlığını güçlendiriyor

Fransa Doğu Akdeniz’de askeri varlığını güçlendiriyor

Macron, Türkiye’nin tek taraflı araştırma faaliyetleri yürütmesinden endişe duyuyor
Perşembe, 13 Ağustos, 2020 - 11:15
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron (AP)

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron dün yaptığı açıklamada Fransa’nın Doğu Akdeniz’de askeri varlığını güçlendireceğini söyleyerek Türkiye’ye, Yunanistan ile arasındaki tansiyonun yükselmesine sebep olan ihtilaflı sularda petrol ve doğal gaz arama çalışmalarını durdurma çağrısında bulundu.

Macron’un ofisinin yaptığı açıklamaya göre, Fransa Cumhurbaşkanı Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile yaptığı telefon görüşmesinde Türkiye’nin “tek taraflı” sismik araştırma faaliyetleri yürütmesi karşısında endişeli olduğunu belirtti. Buna ek olarak Macron Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’ne (NATO) üye olan iki komşu ülke arasında “barışçıl bir diyaloğa kapı aralamak için sismik araştırma faaliyetlerinin durdurulması gerektiğini” sözlerine ekledi.

Söz konusu açıklamada Fransa’nın “bölgedeki durumu gözlemlemek ve uluslararası hukuka uyma konusunda kararlılığını göstermek” için Doğu Akdeniz’deki askeri varlığını “geçici bir süreyle güçlendireceği” bilgisi paylaşıldı.

 


Editörün Seçimi

Multimedya