Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır Senato seçimlerinde oylama süreci sona erdi

Mısır Senato seçimlerinde oylama süreci sona erdi

Perşembe, 13 Ağustos, 2020 - 13:30
Fotoğraf (Reuters)

Mısır'da senatosu seçimleri, iki gün boyunca açık olan sandıkların kapanmasının ardından dün sona erdi. Yerel İnsan Hakları Örgütleri seçimlere katılım oranını “zayıf” olarak nitelendirdi.

Tunus’ta Meclisteki 200 sandalyede yer alabilmek için bireysel ve parti listelerinden 700’den fazla aday yarışırken Cumhurbaşkanı 100 üyeyi seçimler olmadan kendisi atıyor.

Seçimlerde yaklaşık 63 milyon vatandaş oy kullanma hakkına sahipti. Senato seçimleri sonuçlarının 19 Ağustos’ta duyurulmasına karar verildi.

Mısır Hükümeti Bakanları dün, seçmenlerin sandığa gitmesini teşvik etmek için gün boyunca oy kullanmaya devam ettiler. Mısır Cumhurbaşkanı  seçimlerin ilk günü oyunu kullanmıştı.

Mısır’daki İnsan Hakları Ulusal Konseyi, seçimlerin ilk gününe dair raporunda “Konsey tarafından düznlenen saha turlarında seçmenlerin katılım oranının zayıf olarak gözlemlendiği, katılım oranlarının ortalamanın altında kaldığı” ifade edildi. Ancak Konsey bu durumu “gündüz hava sıcaklığının yükselmesi, trafiğin sıkışık olması ve bireysel adayların çok fazla olması sebebiyle seçmenelerin adayları tanımakta zorluk yaşaması” gibi sebeplere bağladı.

Resmi verilere göre seçimler “18 bin savcının (asıl ve yedek) katılımı ile tam adli gözetim altında, 120 bin çalışanın iş birliği ile yürütülüyor. Ulusal Seçim Kurulunun onayladığı protokollere göre onlarca uluslararası ve yerel sivil toplum kuruluşunun ve Arap Birliği'nin yanı sıra 163 uluslararası ve yerel medya organı tarafından da takip ediliyor.”

İnsan Hakları Ulusal Konseyi, “Ulusun Geleceği Partisi” üyelerinden bazılarının Gize’de, komitelerin önünde partinin adaylarına oy verilmesi için seçmenleri yönlendirdiklerini” duyurdu.

"Senato" seçimlerinde kapalı listeye ayrılmış 100 sandalyeden yer kazanabilmek için tek liste bulunuyor. Liste, parlamentonun çoğunun sahibi olan “Mısır'a Destek Koalisyonu” tarafından belirleniyor. “Ulusun Geleceği Partisi” de sınırlı bir temsile sahip olan diğer partilerin yanı sıra senato sandalyelerinin büyük bir kısmına sahip.

Seçimlerin gözlem sürecinde yer alan “Arap  Parlamentosu” heyeti “Seçimlerin adil ve sorunsuzca sürdürülmesi, oylama sırasında vatandaşların sağlığının korunması için maske takma ve sosyal mesafe kurallarının takip edilmesi, ihtiyati önlem uygulamalarının  sıkılaştırılması ile seçmenlerin oy kullanılan komitelere dahil olmaları ve oy kullanma haklarına katılımları” konularına dikkat çekti.

Mısır Silahlı Kuvvetleri ve İçişleri Bakanlığı, personellerinin 27 valiliğe dağılmış 14 binden fazla alt komitede yürütülen seçimlerin güvence altına alınması için katılım gösterdiğini duyurdu.

Geçen yıl ülke anayasasında yapılan değişikliklerle görevi eski haline getirilen Senato, diğer görevlerinin yanı sıra danışmanlık rolü de üstleniyor. Ayrıca kuruluş maddelerinde belirlenen birçok alanda da görüşü alınıyor. Mısır anayasasına göre Senato üyeliği 5 yıl sürüyor.

Ulusal Seçim Kurulu “Koronavirüs salgını gölgesinde gerçekleşen oy kullanma sürecinde  tıbbi maske takılması kuralına uyulması da dahil olmak üzere koruyucu önlemlerin” alındığını bildirdi.

Yurt dışında ikamet eden Mısırlılar oylarını geçen pazar ve pazartesi günü posta yoluyla kullandılar.


Editörün Seçimi

Multimedya