Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Lübnan Temsilciler Meclisi Başkanı’nından hükümeti hızla oluşturma çağrısı

Lübnan Temsilciler Meclisi Başkanı’nından hükümeti hızla oluşturma çağrısı

Perşembe, 13 Ağustos, 2020 - 15:45
Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri (Reuters)

Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri, geçtiğimiz hafta Beyrut Limanı’nda meydana gelerek 172 kişinin ölümüne neden olan büyük patlamanın ardından bugün düzenlenen ilk oturumda yeni bir hükümetin hızla kurulması çağrısında bulundu.

Temsilciler Meclisi’nin bugün düzenlenen oturumunda, patlamanın ardından Beyrut’ta ilan edilen olağanüstü hal onaylandı. Patlamanın ardından sekiz milletvekilinin verdiği istifalar da kabul edildi.

Politikacılar, yeni bir hükümet kurma konusunda erken aşamada istişarelerde bulunurken, siyasi bölünmelerle dolu ve mezhepsel bir güç paylaşım sistemi tarafından yönetilen ülkede bu karmaşık bir süreç olarak kabul ediliyor.

Lübnanlı güvenlik güçleri, protestocuların Temsilciler Meclisi’nin toplandığı Unesco Sarayı’na ulaşmasını önlemek için bugün başkent Beyrut’ta yoğun bir şekilde konuşlandı.

Lübnanlıların çoğu, yolsuzluk, kötü yönetim ve ihmalle suçladıkları siyasileri patlamadan da sorumlu tutuyor.

UNESCO Sarayı’na ulaşmaya çalışan protestocular arasında yer alan 60 yaşındaki Lina, “Hepsi suçlu, bu felaketin, bu patlamanın nedeni onlar. Paramızı, hayallerimizi ve çocuklarımızın hayallerini çalmaları yeterli değil mi? Başka neyimizi kaybedebiliriz? İstisnasız hepsi suçlu” dedi.

ABD’nin Beyrut Büyükelçiliği’ne göre, ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşler Müsteşarı David Hale de bugün başkent Beyrut’u ziyaret edecek.

Büyükelçilik, David Hale’nin söz konusu ziyaretinde, ABD’nin halkın iradesini yansıtan ve gerçekten bir reform gündemi üzerinde çalışmaya kararlı olan herhangi bir hükümeti desteklemek istediğini ifade edeceğini belirtti.

 


Editörün Seçimi

Multimedya