Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Doğu Akdeniz konusunda Merkel ile görüşen Erdoğan AB Konsey Başkanı ile de görüşecek

Doğu Akdeniz konusunda Merkel ile görüşen Erdoğan AB Konsey Başkanı ile de görüşecek

Perşembe, 13 Ağustos, 2020 - 17:30
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan (AP)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Doğu Akdeniz’deki gerilimi yatıştırmak için Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ile görüşeceğini duyurdu.

Erdoğan, partisinin genel merkezinde Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda bugün yaptığı konuşmada, Merkel ve Michel ile görüşeceğini dile getirerek, “Doğu Akdeniz'de çözümün yolu, diyalog ve müzakeredir. Sağduyu ve aklıselimle hareket edilirse herkesin hakkını koruyarak kazan-kazan temelli bir formül bulunabilir” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu ifadelerinden kısa bir süre sonra Almanya Başbakanı Merkel ile telefonda görüştü.

Fransa, geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki ‘tek taraflı’ faaliyetlerini kınayarak, Doğu Akdeniz'de geçici olarak iki Rafale savaş jeti ve Lafayette tipi fırkateynini konuşlandıracağını açıkladı.

Durum, Türkiye’nin geçtiğimiz Pazartesi günü Doğu Akdeniz’de doğalgaz bakımından zengin olan tartışmalı bölgeye savaş gemileri eşliğinde sismik araştırma gemisi Oruç Reis’i göndermesinin ardından gerildi.

Atina’ya göre, Yunan Donanması da Türkiye’nin faaliyetlerini izlemek için bölgeye gemiler konuşlandırdı.

Erdoğan bugün yaptığı konuşmada ayrıca, “Yunanistan’ın Ege ve Akdeniz’de ortaya koyduğu tavır art niyetlidir. Türk kıyılarına 2, Yunan anakarasına ise 580 kilometre uzaklıktaki Meis Adası üzerinden deniz yetki alanı talep etmek akıl ve sağduyu ile izah edilemez” ifadelerini kullandı.


Editörün Seçimi

Multimedya